Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN 24’ÜNCÜ YILINDA ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

17 AĞUSTOS 1999’da meydana sarsıntıda ömrünü yitirenler, 24’üncü yılında sarsıntının merkez üssü olan Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde anıldı.

17 AĞUSTOS DEPREMİNİN 24’ÜNCÜ YILINDA ANMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
17 Ağustos 2023 - 5:00

17 AĞUSTOS 1999’da meydana sarsıntıda ömrünü yitirenler, 24’üncü yılında sarsıntının merkez üssü olan Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde anıldı.

17 Ağustos 1999 Sarsıntısının 24’üncü yıldönümünde, sarsıntının merkez üssü olan Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde anma merasimi düzenlendi. Merasime, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, milletvekilleri, sivil toplum kuruluşu temsilciler ve zelzelede yakınlarını kaybedenler katıldı. Zelzele sonrasında bir kısmı suyun altında kalan Kavaklı Kıyısı’nda düzenlenen merasimde, hayatını kaybedenler için dualar okundu.

‘TEDBİR ALAN KENTLERİN OLDUĞU BİR ÜLKE OLMAK İSTİYORUZ’

Kocaeli’de zelzele sonrası çalışmaların devam ettiğini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “Biz aslında zelzelelerde çok sayıda insanın hayatını kaybettiği kentler ve bir ülke olmak istemiyoruz. Biz öncesinde önlem alan kentlerin olduğu bir ülke olmak istiyoruz. Bunun için gereken adımlar sıkı sıkıya atılmaya başlandı. En değerli, son süreçte geçen yıldan bugüne atılan adım ise kentimizdeki tüm binaların taramasının inşaat mühendisleri odasıyla kentimizdeki 2 tane üniversiteyle birlikte taramasının başlamış olması. 250 bin tane yapı var kentimizde. Konut manasında tabir ediyorum. Farklı bağımsız daireden bahsetmiyorum. Binadan bahsediyorum. Bunların tamamı büyükşehir belediyemiz, 2 tane üniversitemiz, inşaat mühendisleri odamız ve ilgili öbür kamu kurumlarıyla birlikte, valiliğimizin takviyesiyle taranmaya başlandı” dedi.

‘GÖÇÜK ALTINDAN 8-9 SAAT SONRA KURTARILDIK’

Depremde enkazda kaldığını söyleyen AK Parti Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü, “3’e çeyrek kala bugünkü Körfez ilçesinin Tütünçiftlik kısmına eşim ve çocuklarımla otomobilimle geldim. Allah’tan uyanıktık. Çok şiddetli bir sarsıntı ve yaklaşık olarak 10-12 saniye sonra benim varsayımı hesaplarım bulunduğum mesken yıkıldı ve göçük altında kaldık. Yaklaşık olarak 8-9 saat sonra kurtarıldık. Sahiden o zelzelede göçük altında kaldığında, insanlığın çaresizliğin ne olduğunu, o devirde yaşadığım anları unutamıyorum. Natürel ülkemiz bir sarsıntı bölgesi. Kocaeli Üniversitesi’nde daha sonra 2 periyot rektörlük yaptım. Rektörlük periyodunda gördüm ki bizim Kocaeli Üniversitemizin Mühendislik Fakültesi ve sarsıntıyla ilgili araştırma kısmında epey uzman hocalarımızın, arkadaşlarımızın olduğunu gördüm. Maalesef 1999 depremindeki yaşadıklarımızı hafızamdan silemiyorum. 2006 yılında Sayın Japonya Büyükelçimiz konuştu, ben de o vakit Utsunamiya bölgesindeydim, Jichi Medical Unıversity’de çalıştığımda. Endonezya’daki o 9 küsur şiddetindeki zelzelede, yaklaşık 300 bin kişinin öldüğü zelzelede Japonya’daydım. Bu kadar büyük şiddetli zelzeleye karşın, hastanede vizit yaparken rastgele bir can kaybı olmadı. 3 dakika kadar süren bir sarsıntı oldu. Burada daima söylüyoruz, sarsıntı öldürmüyor, binalar öldürüyor. Bilime, ilime uyulmaması, kadercilik değil bu. Onun için mühendislik noktasındaki eksiklerimizin tamamlanmadığı, işte Maraş’taki son zelzelede gördük. Lakin Allah’a şükür ki Maraş zelzelesi sonrası, 6 Şubat sabahı ben de sabah kalktım gördüğümde yaklaşık olarak 3-4 saat sonra devletin bütün güçleriyle, AFAD’ıyla ve binlerce yardım, sivil toplum örgütleriyle, devletiyle, silahlı kuvvetleriyle, emniyetiyle zelzele bölgesinde yaralar sarıldı” diye konuştu.

Ailesinden ve sevdiklerinden kayıplar yaşadığını belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, “Ülkemizin bugüne dek yaşadığı en büyük afetlerden biri olan 17 Ağustos 1999 zelzelesi, öbür ismiyle Gölcük Depremi’nin üzerinden 24 yıl geçti. Fakat zelzelenin yarattığı acılar ortadan geçen vakitte hala kalplerimizde. 7.4 şiddetindeki Gölcük Depremi’nde 18 binden fazla vatandaşımızı kaybettik. 50 bine yakın vatandaşımız yaralandı. Ben de, sizler üzere ailemden ve sevdiklerimden kayıplar yaşadım. Bu vesileyle Gölcük Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir defa daha Allah’tan rahmet diliyorum, geride kalanlara sabırlar diliyorum”  ifadelerini kullandı.

’30 TANE OKULUMUZU BOŞALTACAĞIZ’

Kocaeli’de yapılan çalışmaları anlatan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, “Öncelikle risk azaltma çalışmalarına devam ediyoruz ve afete dirençli toplum oluşturma stratejisini ortaya koyuyoruz. Geçmişle bugün ortasında en temel farkındalıklardan bir tanesi, mesela yarın açıklayacağım ancak 30 tane okulumuzu yapmış olduğumuz tahkiklerden boşaltacağız ve 30 tane okulumuzu yapmaya devam edeceğiz. Şu an için 2020’den itibaren yirmiden itibaren 553 derslikli, 46 okulumuzu büsbütün yeniledik ve eğitim öğretime açtık. Şu anda 333 derslikli okulumuzun inşaatı devam ediyor ve yakın bir müddette teslim edeceğiz ve bunun dışında tekrar şu an itibariyle 146 derslikli ihalelerini yaptık. Şu anda yer teslim çalışmaları devam ediyor” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER