Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD Dışişleri Bakanı: Wagner, Nijer’deki darbeden avantaj elde etti

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus paralı asker kümesi Wagner’in, Nijer’de askeri darbenin akabinde oluşan istikrarsızlıktan avantaj elde ettiğini savundu. Blinken, Wagner’in Sahel bölgesinde kendisini göstermek istemesinden telaşlı olduklarını belirtti. ABD ve Fransa, Nijer’de cihatçı kümelere karşı çaba hedefiyle askeri üslere sahip. Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali üzere ülkelerde binlerce savaşçısı olduğuna inanılıyor. Lakin Nijer’deki darbe önderlerinin Wagner’den yardım istediği tarafında spekülasyonlar da bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanı: Wagner, Nijer’deki darbeden avantaj elde etti
09 Ağustos 2023 - 1:09

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus paralı asker kümesi Wagner’in, Nijer’de askeri darbenin akabinde oluşan istikrarsızlıktan avantaj elde ettiğini savundu.

Batı Afrika ülkesinde yaklaşık iki hafta evvel yapılan askeri darbenin akabinde Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum gözaltına alındı. Ülke bu müddet zarfında cunta idaresi altında.

Darbeci başkanların Wagner’den yardım istediğine yönelik tezler kelam konusu.

Rusya’nın ya da Wagner’in Nijer’deki darbeyi teşvik ettiğini düşünmediğini söyleyen Blinken, BBC’nin “Focus on Africa” isimli programına yaptığı değerlendirmede ABD’nin, paralı asker kümesinin Sahel bölgesinde kendisini göstermek istemesinden kaygılı olduğunu söyledi.

Blinken, “Şu ana kadar Nijer’de olanlar ya da olacak şeyler Rusya ve Wagner tarafından teşvik edilmedi. Lakin avantaj elde etmeye çalıştılar” diye konuştu ve şöyle devam etti:

“Wagner kümesinin gittiği her yere mevt, yıkım ve istikrarsızlıklar da gitti. İnançsız ortam kaybolmadı, bilakis arttı.”

Başka ülkelerde yaşananların tekrarlandığını belirten Blinken, kümenin beraberinde yalnızca makûs şeyler getirdiğini kelamlarına ekledi.

ABD ve Fransa, cihatçı kümelere karşı gayret maksadıyla Nijer’de askeri üslere sahip. Fransız birlikler, Mali’deki darbenin akabinde ülkeden ayrılınca Nijer’i ana üs olarak kullandı.

Wagner’in Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) ve Mali üzere ülkelerde binlerce savaşçısı olduğuna inanılıyor. Küme, bölgede yararlı iş çıkarlarının yanı sıra Rusya’nın diplomatik ve ekonomik alakalarını güçlendiriyor. Kümenin savaşçıları, birkaç Afrika ülkesinde yaygın insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor.

Ancak Nijer’de askeri cuntanın, kendilerine yönelik askeri müdahale muhtemelliğine karşı Wagner’den yardım istediği istikametinde spekülasyonlar da ortaya çıktı.

Pazartesi günü, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, darbe başkanlarıyla “zorlu ve açık sözlü” görüşmeler gerçekleştirdiğini belirtti.

Başkent Niamey’den gazetecilere açıklamalarda bulunan Nuland, “Burada bu hareketi gerçekleştirenler, Wagner’in davet edilmesi durumunda egemenliklerine yönelik riskleri çok düzgün anlıyor.”

Şu anda gözaltında olan Bazum da, Wagner’ın Afrika’daki tesiri konusundaki telaşlarını lisana getirdi.

Geçen hafta Washington Post gazetesinde yayımlanan bir görüş yazısında, “Darbecilerin ve bölgesel müttefiklerinin açık daveti ve Wagner Kümesi aracılığıyla, tüm Sahel bölgesi, Ukrayna’da açıkça yabanî terörizm sergileyen paralı asker kümesinin tesiri altına girebilir” tabirlerini kullandı.

Şu anda Nijer’e Wagner savaşçılarının girdiği doğrulanmış değil. Lakin Wagner ile ilişkilendirilen önde gelen Telegram kanalı Grey Zone Pazartesi günü yaptığı bir paylaşımda, son vakitlerde bin 500 civarında savaşçısının Afrika’ya gönderildiğini belirtti.

Ancak kıtada nereye gönderildikleri belirtilmedi.

Wagner’ın sahibi Yevgeni Prigozhin, Salı günü Telegram’a yüklenen bir sesli iletisinde cuntacılara “bizi arayın” davetinde bulundu.

Prigozhin, “Her vakit uygunun, adaletin yanında ve egemenlikleri ve halklarının hakları için gayret edenlerin yanında yer alıyoruz” dedi.

ECOWAS ve BM ziyaretine ret

Nijer hükümeti, Batı Afrika bölgesel bloğu ECOWAS, Afrika Birliği ve BM temsilcilerinden oluşan bir heyeti kabul etmeyi reddetti; heyet Salı günü başşehir Niamey’e gelecekti.

Salı günü AFP tarafından görülen bir mektupta, darbe önderleri ECOWAS tarafından uygulanan yaptırımlar yüzünden ortaya çıkan “kamu öfkesi ve isyan” nedeniyle heyetin güvenliğinin sağlanamayacağını belirtti.

Cunta idaresine istifa etmeleri ve Bazum’u tekrar idareye getirmeleri için geçen Pazar gününe kadar müddet tanıyan ECOWAS, Perşembe günü yine bir ortaya gelecek.

Nijer hükümeti, darbenin akabinde ülkenin eski maliye bakanı Ali Mahaman Lamine Zeine’yi yeni başbakan olarak atadı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER