Site icon Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD Uzay Komutanlığı Merkezi Colorado’da Kalacak

ABD Lideri Joe Biden, Trump devrinde Alabama’ya taşınması için karar alınan ABD Uzay Komutanlığı merkezinin kalıcı olarak Colorado’da kalmasına karar verdi.

Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülüğünden yapılan açıklamada, Biden’ın üst seviye askeri önderlerle yaptığı kapsamlı kıymetlendirme sonucunda ABD Uzay Komutanlığı karargahının kalıcı yeri olarak Colorado Springs’i seçtiğini Savunma Bakanlığı’na bildirdiği belirtildi.

Açıklamada, ABD Uzay Komutanlığı Karargahının Colorado Springs’te bulunmasının, kritik bir periyotta ulus için uzay alanında en yüksek hazırlığı garanti ettiği kaydedilerek, “Bu ayrıyeten, saldırganlıkları caydırmak ve ulusal çıkarları savunmak için komutanlığın askeri uzay gücünü çok alanlı global operasyonlara yönelik en tesirli biçimde planlama, yürütme ve entegresini sağlayacaktır.” tabiri yer aldı.

ABD medyasında yer alan değerlendirmelerde ise Uzay Komutanlığı başkanı General James Dickinson’ın Biden’ı karargahın Colorado’da kalması için ikna ettiği, öte yandan ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığının ise karargahın kalıcı olarak Alabama’nın Huntsville kentine taşınması taraftarı olduğu belirtildi.

Biden’in Çin ile uzay alanında rekabet edebilmek için Colorado Springs’te kalmanın uzun devirde daha yararlı olacağına inandığı bildirildi.

Eski Lider Donald Trump devrinde 2019’da kurulan ABD Uzay Komutanlığı Karargahı için süreksiz olarak Colorado seçilmişti. Trump, başkanlığının son günlerinde karargahın Alabama’ya taşınması konusunda karar almıştı.

Siyasi gözlemciler, Biden idaresinden yetkililerin kararda rastgele bir siyasi kriterin bulunmadığını savunmasına karşın, Colorado’nun Demokrat, Alabama’nın Cumhuriyetçi eyalet olmasının Biden’ın son kararında tesirli olmuş olabileceğine de işaret ediyor.

Exit mobile version