Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Afrika’daki silahlı örgütlerin sayısı artıyor

Afrika kıtasında faaliyet gösteren silahlı örgütlerin sayısı son 10 yılda artış gösterdi. Sahraaltı Afrika’da 2014’te Nijerya, Mali ve Somali üzere ülkelerde varlık gösteren silahlı örgütler, 2023 yılında Mozambik, Kenya, Kamerun, Burkina Faso, Moritanya ve Benin üzere ülkelere uzandı. Silahlı örgütlere bağlı ölümlerin yüzde 80’i Sahel bölgesi ve Somali’de kaydedildi. Kıtanın farklı bölgelerindeki silahlı kümelerin neden olduğu vefatlar tarihin en yüksek düzeyinde. Berbat yönetişim, siyasi istikrarsızlık, etnik çatışmalar ve askeri darbeler silahlı örgütlerin tesir alanını genişletiyor.

Afrika’daki silahlı örgütlerin sayısı artıyor
01 Ağustos 2023 - 23:39

Afrika kıtasında faaliyet gösteren silahlı örgütlerin sayısı son 10 yılda arttı.

ABD merkezli Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan raporda, Afrika’daki silahlı örgütlere yer verildi.

“African Militant Islamist Group-Linked Fatalities at All-Time High” başlıklı raporda, Afrika’daki silahlı örgütlerin sayısının son 10 yılda artış gösterdiği belirtildi.

Rapora nazaran, Sahraaltı Afrika’da 2014’te Nijerya, Mali ve Somali üzere ülkelerde varlık gösteren silahlı örgütler, 2023 yılında Mozambik, Kenya, Kamerun, Burkina Faso, Moritanya ve Benin üzere ülkelere uzandı.

Silahlı örgütlere bağlı ölümlerin yüzde 80’inin Sahel bölgesi ve Somali’de kaydedildiğinin altı çizilen raporda, Sahel bölgesindeki atakların ise yüzde 87’sinin Burkina Faso ve Mali’de yaşandığı söz edildi.

Kıtanın farklı bölgelerindeki silahlı kümelerin neden olduğu ölümlerin tarihin en yüksek düzeyinde olduğuna dikkat çekilen raporda, askeri darbelerin şiddet olaylarını körüklediği bilgisi paylaşıldı.

Raporda, Somali’de Eş-Şebab terör örgütü kaynaklı ölümlerin geçen yıl yüzde 157 artış gösterdiği, Çad Gölü Havzası’nda ise Boko Haram ve Batı Afrika İslam Devleti’nin (ISWA) ölümlerin ana nedeni olduğu açıklandı.

Kuzey Afrika ülkelerindeki silahlı örgütlerin sayısının azaldığı vurgulanan raporda, Mozambik’te Ensar’us Sunna örgütünün 2017’den beri düzenlediği taarruzlarda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Afrika ülkelerinde makus yönetişim ve siyasi istikrarsızlık, etnik çatışmalar, askeri darbeler ve kıta dışı ülkelerin güç gayreti silahlı örgütlerin tesir alanını genişletiyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER