Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ATAK helikopterinde müjde: Milli silahına yakında kavuşuyor

Teröristlerin dehşetli düşü olan ve TSK’nın tesirli bir halde kullandığı ATAK helikopteri, ulusal imkanlarla geliştirilen 20 milimetre buruna kavuşmak için gün sayıyor.

ATAK helikopterinde müjde: Milli silahına yakında kavuşuyor
03 Eylül 2023 - 3:00

AA

Savunma sanayii alanında atılan sağlam adımlar meyvesini vermeyi sürdürüyor. Türkiye artık yerli ve ulusal üretim alanında kelam sahibi olan bir ülke pozisyonuna geldi.

Türkiye’nin önde gelen silah üreticilerinden SARSILMAZ, Anadolu Ajansının 8’inci kere küresel bağlantı ortağı olduğu, Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde Etimesgut Havaalanı’nda devam eden TEKNOFEST Ankara’da birçok eser ve tahlilini tanıttı.

Milli top, ATAK için üretildi

Festivalde, SARSILMAZ-Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) iştiraki ile kurulan TRMEKATRONİK tarafından geliştirilen ve ATAK helikopterinde kullanılacak 20 milimetre topun mock-up’ı sergilendi.

SARSILMAZ Genel Müdür Yardımcısı ve TRMEKATRONİK İdare Konseyi Üyesi Öner Özyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ATAK helikopterinin burun topunu üretmek için haziran 2018’de TUSAŞ’la eşit iştirakle TRMEKATRONİK’i kurduklarını söyledi.

Şirketin birinci misyonunun 20 milimetre ATAK top sistemini üretmek olduğunu lisana getiren Özyılmaz, bunun için SARSILMAZ Yerleşkesi’nde TRMEKATRONİK’e özel, tesis güvenliği olan yeni bir yapı inşa edildiğini anlattı. Özyılmaz, grubun oluşturulması, topun test edileceği yer altında 200 metrelik poligonun inşası, topun tasarımı ve birinci prototiplerinin üretilmesi üzere evreleri tek tek geçtiklerini belirtti.

“Dünyada bu kadar kısa müddette sıfırdan başlanarak yapılabilmiş seçkin projelerden biri”

Özyılmaz şöyle dedi:

“Şu an ön üretimleri yapılmış toplarımızdan bir adediyle yer altındaki 200 metrelik poligonda testlerini yapıyoruz. Başkasıyla de ATAK helikopteri üzerindeki entegrasyon çalışmalarını yapıyoruz. Her iki çalışmayı da yıl sonuna kadar tamamlayıp yeni yıl prestijiyle da sınırdan çıkacak ATAK’ların üzerinde yerli top vermeyi planlıyoruz. Dünyada bu kadar kısa müddette sıfırdan başlanarak yapılabilmiş seçkin projelerden biri. Bizim için bir gurur, onur kaynağı.”

Farklı platformlarda da misyon yapacak

Öner Özyılmaz, hafif silah dalında son 20 yılda SARSILMAZ ve öbür Türkiye’deki üreticilerin çok yol aldığını söyledi.

SARSILMAZ olarak 6,35’ten 12,7’ye kadar bütün hafif silah kesimindeki eserleri ürettiklerini belirten Özyılmaz, şunları kaydetti:

“Orta kalibrede bir ihtisas şirketine muhtaçlık vardı. TRMEKATRONİK bu yolda çok ilerledi. ATAK topu, şirketin birinci misyonu olabilir lakin kurduğu altyapıyla, namlu üretme kapasitesiyle, eserleri test etme imkanlarıyla, altyapısıyla ve geliştirdiği insan kaynağıyla bir ihtisas şirketi haline geldi. Örneğin taretini ve silahını iki bileşen olarak ayırırsak, silahı kullanarak ROKETSAN’ın hava savunma sistemine ATAK helikopterinin 20 milimetrelik gatling topunu veriyoruz. Deniz araçlarına, farklı kara araçlarına, farklı taretler üzerinde bu sistemleri çoklayacağız. ATAK, taşıyabildiği mühimmat sebebiyle dakikadaki atım sayısını kendi süratiyle birlikte optimize ederek topun isterlerini oluşturuyor. Bu topu bir deniz platformuna takarsak, bir ‘kalekola’ takarsak çok daha vuruş gücü yüksek, daha fazla mermi atan bir türevini çok çarçabuk oluşturabiliriz. O yüzden bir ihtisas şirketi TRMEKATRONİK. Bu bağlamda öbür projelere de imza atmaya başladı. HÜRKUŞ-C’nin kanat altı podunun ya da zırhlı işçi taşıyıcıların 25 milimetre zincir topunu üretmesi bunun bir göstergesi. Geriden gelen eserler de var devam eden, fikirsel olarak süren. Öncelikle gereksinim sahanın, kendi ordumuzun talebini karşılamak. Talepleri karşılamaya başladıktan sonra bunları farklı platformlara çoklayabilmek vakit alacak lakin çok daha kolay olacak.”

ATAK burun topunun dakikada 750 mermi attığını, pilotun kaskına “köle” halde misyon yaptığını belirten Özyılmaz, “Gömülü yazılımları, elektronikleri, bütün mekanik yapısı bize ilişkin. Münasebetiyle performansı daha da yüksek bir silahla ATAK üzerinde olacağız.” diye konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER