Site icon Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Uzungöl’deki doğa tahribatını eleştirdi

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Akbelen ormanlarının yok edildiği günlerde, tabiat katliamı artık de Trabzon Uzungöl’e sıçradı. Uzungöl esasen yıllardır AKP tarafından tahrip ediliyordu, artık işi resmiyete dökmüşler. AKP’nin bu bölgeye millet bahçesi yapma teşebbüsü, aslında doğal hayatı mahvederek betonlaşmış bir alan ile rant yaratmaktır. Rant odaklı büyük projelerin peşinde koşan AKP için ülkenin doğal varlıklarının hiçbir ehemmiyeti yok, kâfi ki onlara istedikleri rantı sağlasın” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Akbelen Ormanı’nın akabinde Trabzon’daki Uzungöl’de de millet bahçesi yapma gerekçesiyle tabiatın tahrip edilmek istendiğini öne sürdü. İlgezdi, açıklamasında şunları kaydetti:

“Akbelen ormanlarının yok edildiği günlerde, tabiat katliamı artık de Trabzon Uzungöl’e sıçradı. Uzungöl zati yıllardır AKP tarafından tahrip ediliyordu, artık işi resmiyete dökmüşler. AKP’nin bu bölgeye millet bahçesi yapma teşebbüsü, aslında doğal ömrü mahvederek betonlaşmış bir alan ile rant yaratmaktır. Rant odaklı büyük projelerin peşinde koşan AKP için ülkenin doğal varlıklarının hiçbir kıymeti yok, kâfi ki onlara istedikleri rantı sağlasın.

“AKP’NİN ZİHNİ HUDUT PROJESİ”

Uzungöl, sahip olduğu endemik tipler, su kaynağı ve yeşil dokusuyla ekosistem açısından büyük bir ehemmiyete sahiptir. Millet bahçesi projesi mazeretiyle her yere el atan AKP, aslında yalnızca doğal hoşlukları yok etmekle kalmayıp birebir vakitte Uzungöl ekosisteminin istikrarını de yok edecek. Bu yeni talan planlarıyla birlikte, Uzungöl’ün doğal hayat alanları ve ormanları tahrip edilecek. Yüzlerce ağacın kesilmesi, su kaynağının kirletilmesi ve habitatın yok olması kaçınılmaz olacak. Ekolojik dengeyi bozacak olan bu planlar, bölgede yaşayan canlıların hayatını tehdit ediyor.

“AKP, TABİAT RANTININ ADIDIR”

Dünya ülkeleri global ısınmanın önüne geçilmesi için siyasetler üretip yeni bakanlıklar kurarken AKP hükumeti son süratle doğayı yok etmekle meşgul. Yandaş şirketlerin kar elde etmesi için tabiata ve ekosisteme verilecek ziyanı göz gerisi ediyor. Uzungöl zati doğal bir bahçedir; buraya Millet Bahçesi yapmak, zihni hudut projesinden öteki bir şey değildir. AKP, günü kurtarmanın, talanın kaygısındadır. ‘Millet bahçesi yapacağız’ diye halka kelam verdikleri bölgelerde imara açılan yerler var. Vatandaşa evvel bunun hesabını versinler. Cumhuriyet’imizin kuruluşundan bu yana tabiata, çiçeğe, toprağa bu kadar düşman, her gördüğü doğal hoşluğu tahrip ve talan eden; Beşli Çetelere, yabancılara kaynaklarımızı peşkeş çeken bir iktidar daha görülmemiştir. Millet Bahçesi ismi altındaki rant projesinin kimlere peşkeş çekileceğinin takipçisi olacağız.”

Exit mobile version