Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’de Üretici Fiyatlarındaki Gerileme ve Tüketici Fiyatlarındaki Durgunluk Deflasyon Riskini Artırıyor

Çin’de üretici fiyatlarında devam eden gerileme ve tüketici fiyatlarındaki sakinlik deflasyon riskine dair telaşları artırdı. Temmuzda Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 4,4, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise yüzde 0,3 geriledi. TÜFE’nin deflasyon telaşlarını artırmasıyla birlikte analistler, hükümetin iç talebi güçlendirmek için önlemler alması gerektiğine işaret ediyor. Üretici fiyatlarındaki düşüş eğilimi devam ederken tüketici fiyatları Şubat 2021’den bu yana birinci kere azaldı. Üretici fiyatlarındaki gerileme ise imalat bölümünün Kovid-19 salgını ve olumsuz dış şartlardan etkilenmeye devam ettiğini gösteriyor.

Çin’de Üretici Fiyatlarındaki Gerileme ve Tüketici Fiyatlarındaki Durgunluk Deflasyon Riskini Artırıyor
09 Ağustos 2023 - 6:48

Çin’de üretici fiyatlarında devam eden gerileme ve tüketici fiyatlarındaki sakinlik deflasyon riskine dair kaygıları artırdı.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (UİB), ülkede fiyat artışlarına ait Temmuz 2023 bilgilerini açıkladı.

Temmuzda Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 4,4, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ise yüzde 0,3 geriledi.

Üretici fiyatlarında 9 aydır süren düşüş eğilimi devam ederken tüketici fiyatları Şubat 2021’den bu yana birinci defa azaldı.

Tüketici fiyatlarında sakinlik deflasyon tasasını artırıyor

Enflasyonun temel göstergesi kabul edilen TÜFE, haziranda sabit kaldıktan sonra temmuzda yüzde 0,3 gerileyerek deflasyon telaşlarını artırdı.

TÜFE, mart ayından itibaren yüzde 1’in altında artışlar kaydederek sakinlik seyrine girmişti.

Endeks temmuzda evvelki aya nazaran yüzde 0,2 artsa da tüketici talebinde kalıcı toparlanma işareti görülmüyor.

Gıda fiyatları hazirandaki yüzde 2,3 artışın akabinde temmuzda yüzde 1,7 azalırken, haziranda yüzde 0,6 gerileyen besin dışı enflasyon temmuzda sabit kaldı.

Gıda ve güç fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek tüketici enflasyonundaki artış haziranda yüzde 0,4 iken temmuzda yüzde 0,8 oldu.

Analistler fiyatların üst üste üç ayda azalması olarak tanımlanan “deflasyon” riskine karşı hükümetin iç talebi güçlendirmeye yönelik önlemler alması gerektiğine işaret ediyor.

Üretici fiyatları 10 aydır düşüşte

İmalat eserlerinin fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE’de ise 2022’nin son çeyreğinde kaydedilen gerileme, bu yılın birinci 7 ayında da sürdü.

ÜFE, temmuzda yıllık bazda yüzde 4,4, aylık bazda yüzde 0,2 geriledi.

Üretici fiyatlarındaki gerileme imalat dalının Kovid-19 salgınının ve süregelen olumsuz dış şartlarında tesirinden hala çıkmadığını gösteriyor.

Hükümet, 5 Mart’ta Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu çalışma raporunda, bu yıl enflasyonu yüzde 3 civarında tutmayı hedeflediğini bildirmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER