Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İİT, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları görüştü

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 18. Harika Dışişleri Bakanları Kurulu, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan atakları ele aldı. Toplantıda İslamofobi Gözlemevi’nin kapasitesinin genişletilmesi kararı alındı ve üye ülkelerin yansılarını göstermeleri daveti yapıldı. Ayrıyeten Kuveyt, İsveç’te mahallî lisana çeviri edilmiş 100 bin Kur’an-ı Kerim dağıtma projesini açıkladı. İİT, İslamofobi ile uğraş için özel raportör atanması ve Batılı ülkelerle temas edilmesi konusunda karar aldı.

İİT, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları görüştü
31 Temmuz 2023 - 21:54

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 18. Harika Dışişleri Bakanları Kurulu, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan hücumları görüştü. Toplantıda bu hücumlara karşı yapılacak çalışmalar ele alındı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 18. Harika Dışişleri Bakanları Kurulu, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e karşı yapılan taarruzları görüşmek üzere bugün çevrimiçi olarak toplandı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da bir konuşma yaptığı toplantıda, İİT bünyesinde İslamofobi Gözlemevi’nin kapasitesinin genişletilmesi kararı alındı. Ayrıyeten üye ülkelerin Kur’an yakma aksiyonlarının gerçekleştiği ülkelerle siyasi, ekonomik ve kültürel münasebetleri bağlamında uygun gördükleri yollarla yaşanan olaylara yansılarını göstermeleri ve büyükelçilerini istişare için geri çekmeyi değerlendirmeleri daveti yapıldı.

100 bin Kur’an-ı Kerim dağıtma projesi

Toplantıda Kuveyt, bedelini karşılayarak İsveç’te mahallî lisana çeviri edilmiş 100 bin Kur’an-ı Kerim dağıtma projesini açıkladı. Proje toplantıya katılan ülkeler tarafından memnuniyetle karşılandı. Toplantıda ayrıyeten İİT’in mevcut kaynakları kullanılarak Genel Sekreterlik tarafından bir İslamofobi Özel Temsilcisi atanması gündeme geldi. BM’den İslamofobi ile gayret için özel raportör atanması istendi. Toplantıda bahsin takibi için başta Avrupa olmak üzere Batılı ülkeler ve memleketler arası kuruluşlarla temas edilmesi vurgulandı.

Türkiye, üyesi olduğu AGİT, Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi ve Avrupa Kurulu Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Kurulu vb. kuruluşlarda bu hususta var olan müktesebatı İİT üyeleriyle paylaşmak, bu müktesebatın ilerletilmesi ve İslam aykırısı nefret kabahatlerinin işlendiği ülkelerce uygulanmasının takibi için elinden geleni yapacağını belirtti – ANKARA

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER