Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İslahiye’de Üretilen Pul Biber ve Salçalar Avrupa’ya İhraç Ediliyor

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde kurulan bir tesiste üretilen pul biber ve salçalar, Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor. Zelzelenin en çok etkilediği bölgelerden olan İslahiye’de, tarım endüstrisi tekrar canlanmaya başladı. Pul biber ve salça üretim tesisi işletmecisi Haydar Yalçınkaya, zelzeleden sonra ayakta kalanlarla birlikte üretimlerini sürdürdüklerini belirtti. Günlük ortalama 20 ton üretim yaptıklarını söz eden Yalçınkaya, eserlerinin aroma ve kalite olarak dünyada eşi gibisi olmayan bir eser olduğunu vurguladı. Ayrıyeten, Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirdiklerini ve bölgedeki çiftçi ve sanayicilere devletten takviye beklediklerini lisana getirdi.

İslahiye’de Üretilen Pul Biber ve Salçalar Avrupa’ya İhraç Ediliyor
01 Ağustos 2023 - 6:33

Depremin en çok etkilediği yerlerden olan Gaziantep’in İslahiye ilçesinde kurulan tesiste üretilen pul biber ve salçalar başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntılardan en çok etkilenen bölgelerden olan Gaziantep’in İslahiye ilçesinde tarım endüstrisi çarkı tekrar dönmeye başladı. Yaraların yavaş yavaş sarıldığı biberiyle meşhur İslahiye’de biberler tesislerde pul biber ve salça olarak işlenip satışa sunulurken birçok ülkeye de ihraç ediliyor.

“Ayakta kalanlarla gayretimiz devam ediyor”

Depremden sonra ayakta kalanlarla birlikte üretimlerini sürdüklerini belirten pul biber ve salça üretim tesisi işletmecisi Haydar Yalçınkaya, “Deprem bizi çok önemli bir biçimde etkiledi. Sarsıntı bizi 20 yıl geriye attı. Hem maddi hem de manevi olarak bizi çok etkiledi. Lakin biz gayrete devam ediyoruz. Ayakta kalanlarla birlikte süreci devam ettiriyoruz” dedi.

“Günlük 20 ton üretim yapıyoruz”

Günlük 20 tona yakın üretim yaptıklarını belirten Yalçınkaya, “Aroma ve kalite olarak bu bölgenin eseri dünyada eşi gibisi olmayan bir eserdir. Büsbütün lokal tohumlarda üretim yapıyoruz. Günlük ortalama 10 ton pul biber ve 10 ton salça olmak üzere yaklaşık 20 tona yakın üretimimiz oluyor” halinde konuştu.

“Birçok ülkeye ihracatımız var”

Birçok ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Yalçınkaya, “Hem iç piyasaya hem de yurt dışına çalışıyoruz. İhracatımız Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine var. Zelzele İslahiye, Nurdağı bölgesini daha çok vurdu. Önemli bir maddi açığımız var. Bu bölgedeki çiftçi ve sanayicilere devletten takviye bekliyoruz. Biz devletimizin dayanaklarının nokta yerlere verilmesini istiyoruz” diye konuştu. – GAZİANTEP

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER