Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İsveç Dışişleri Bakanı İİT’nin kararını dikkate alacak

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 18. İnanılmaz Dışişleri Bakanları toplantısından çıkan kararı dikkate aldıklarını belirtti. İİT toplantısında İsveç ve Danimarka’da yapılan Kur’an-ı Kerim hücumları şiddetle kınanmış ve tedbirler alınması için AB Kuruluna heyet gönderme kararı alınmıştı.

İsveç Dışişleri Bakanı İİT’nin kararını dikkate alacak
31 Temmuz 2023 - 23:48

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Kur’an-ı Kerim’e yönelik hücumları ele almak emeliyle düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) 18. Harikulâde Dışişleri Bakanları toplantısından çıkan kararı dikkate aldıklarını belirtti.

Billström, İsveç Devlet televizyonu SVT’ye, İİT 18. İnanılmaz Dışişleri Bakanları Kurulu toplantısı ve ülkedeki Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İİT toplantısından çıkan karara ait Billström, “Karar bir dizi teklif ve tavsiye içeriyor. Bunları dikkatle inceleyeceğiz ve İİT ülkeleriyle değerli diyaloğumuzu sürdüreceğiz. Hükümet, İsveç’teki şovlarda bireyler tarafından gerçekleştirilen İslamofobik aksiyonlara aralıklı duruyor. Adalet Bakanlığı, nizam yasası ile ilgili yeni bir tahlil çalışması yapıyor.” sözlerini kullandı.

İİT toplantısının akabinde yapılan açıklamada, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in kutsallığına yönelik yapılan tekrarlanmış akınların şiddetle kınandığı söz edilmişti.

İİT’nin, tabir özgürlüğü ismi altında yapılan bu çeşit hareketlerin tekrarlanmasının önüne geçecek tedbirleri alması için AB Kuruluna heyet gönderme kararı aldığı aktarılmıştı. İİT üyesi ülkeler, Kur’an-ı Kerim’in yakıldığı ülkelerle bağlarını gözden geçirerek gerekli durumu almaya çağrılmıştı.

Bu bağlamda, üye ülkelerden, İsveç ve Danimarka’daki büyükelçilerini istişare hedefiyle geri çağırmak da dahil olmak üzere siyasi adımlar atmaları istenmişti.

İİT’nin çevrim içi toplantısıyla eş vakitli olarak Danimarka ve İsveç’te yeniden Kur’an-ı Kerim’e yönelik akınlar düzenlenmişti.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da son periyotta Kur’an-ı Kerim’e yönelik taarruzlar ağırlaşırken, bu provokasyonlara müsaade verilmesi reaksiyonla karşılanıyor.

Danimarkalı çok sağcı siyasetçi ve Sıkı Taraf Partisi başkanı Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ile başşehir Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürmüştü.

Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da, Stockholm Mescidi önünde polis müdafaası altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis muhafazası altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı.

Danimarka’daki İslam düşmanı ve çok milliyetçi bir küme, nisan ayı prestijiyle Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik taarruz düzenlemeye başlamıştı.

İslam tersi pankart açan ve İslam’a hakaret içeren sloganlar atan küme üyeleri, 21 Temmuz’da Irak’ın, 24 Temmuz’da İran ve Irak’ın, 25 Temmuz’da da Mısır ve Türkiye’nin Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Grup, 28 Temmuz’da Kopenhag’daki bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim’i ateşe vermişti.

Bu hareketlerin, polis müdafaası eşliğinde ve yetkili makamlardan müsaade alınarak yapılmasına, Türkiye başta olmak üzere birçok ülke reaksiyon göstermişti.

Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nde 25 Temmuz’da, kutsal kitaplara yönelik şiddeti memleketler arası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu cins hareketleri şiddetle kınayan karar tasarısı kabul edilmişti.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER