Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Mali’nin kuzeyindeki gerilim artıyor

Mali’nin kuzeyinde 2015’te silah bırakan eski Tuareg isyancıları ile ordu ortasındaki tansiyon artıyor. Mali ordusu, Cezayir Mutabakatı’yla silah bırakan Azavad Hareketleri Uyumu (CMA) mevzilerine hava saldırısı düzenledi. CMA ise rastgele bir can kaybı ya da maddi ziyan olmadığını belirtti. Tansiyon, Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonunun (MINUSMA) çekildiği üslerin denetimini orduya bırakmasıyla başlamıştı.

Mali’nin kuzeyindeki gerilim artıyor
30 Ağustos 2023 - 1:00

Mali’nin kuzeyinde 2015’te silah bırakan eski Tuareg isyancıları ile ordu ortasındaki tansiyon artıyor.

Yerel basında çıkan haberlere nazaran, 2015’te Cezayir Mutabakatı’yla silah bırakan Mali’nin kuzeyindeki Azavad Hareketleri Uyumu (CMA), Mali ordusunun iki gündür ülkenin kuzeydoğusundaki Anefis’teki CMA mevzilerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

CMA, bu taarruzlarda rastgele bir can kaybı ya da maddi ziyan olmadığını belirtti.

Mali ordusundan yapılan açıklamada da Anefis’te terörist kümelere karşı hava saldırısı düzenlendiği ve teröristlerin etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Bamako ile münasebetleri bir müddettir giderek berbatlaşan CMA, 10 Ağustos’ta temsilcilerinin, “güvenlik riski” nedeniyle başşehir Bamako’dan kuzeye çekildiğini duyurmuştu.

MINUSMA’nın çekilme süreci tansiyonu arttırdı

CMA ile ordu ortasındaki tansiyon, Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonunun (MINUSMA) çekildiği üslerin denetimini orduya bırakmasıyla başlamıştı.

Mali hükümetinin talebiyle ülkeden yıl sonuna kadar tüm ögelerini çekecek MINUSMA, kuzeydeki Timbuktu kentine yaklaşık 50 kilometre aralıkta yer alan Ber’deki askeri kampı, 15 Ağustos’ta Mali ordusuna teslim etmişti.

Ordu ile MINUSMA ortasındaki birinci dönem teslim 3 Ağustos’ta Ogossagou’da yapılmış, MINUSMA orada kullandığı kampı yasalar gereği Mali ordusuna devretmişti.

Ber kasabası ise 2015 Cezayir Muahedesi’nin belirlediği haritaya nazaran CMA’nın denetimindeki bölgede yer alıyor.

Dolayısıyla CMA, MINUSMA’nın Ber’deki kampı Mali ordusuna teslim etmesine şiddetle karşı çıkmış ve bu durumun Cezayir Mutabakatı’nı ihlal ettiğini savunmuştu.

Daha evvel bu hususta açıklamalarda bulunan CMA, Mali ordusunun Ber’e girmesinin kendilerine bir savaş ilanı olacağını belirtmişti.

Yaklaşık 20 bin nüfuslu Ber, eski Tuareg isyancılarının ana kalesi Kidal’e geçiş için stratejik bir pozisyonda bulunuyor.

CMA’ya nazaran, Mali ordusunun Ber’e girişi, yaklaşık 10 yıldır girmediği Kidal’e ilerlemesini de kolaylaştırabilir.

MINUSMA’nın çekilme sürecinin 2. etabı daha da şiddetli geçecek

Ağustostan bu yana 12 kamptan 9’unu boşaltan MINUSMA, çekilme sürecinin birinci etabını tamamladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Mali Özel Temsilcisi El-Ghassim Wane, çekilme sürecinin asıl ikinci etabının çok daha güç olacağını söyledi.

MINUSMA’nın çekilme sürecinin ikinci etabı CMA’nın denetimindeki Kidal ve etrafındaki kampları kapsıyor.

CMA denetimindeki bölgede yer alan kampların ordunun eline geçmesi halinde, CMA ile ordu ortasındaki tansiyonun had safhaya çıkacağından kaygı ediliyor.

Mali’nin kuzeyindeki Timbuktu, Gao ve Kidal üzere kentleri kapsayan ve Tuareglerin “Azavad” ismini verdiği bölgedeki şiddet olaylarını sonlandırmak için Cezayir’in arabuluculuğunda 2015’te CMA ile “Cezayir Barış ve Uzlaşı Anlaşması” imzalanmıştı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER