Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Mavi Bayraklı Plajda Jet Skili Tatbikat

Türkiye’nin en uzun kıyısında gerçeği aratmayan tatbikat, insanların hayatlarını kurtarmak için kendi hayatlarını hiçe sayan cankurtaranların gösterisiyle gerçekleşti. Bursa’nın mavi bayraklı en uzun plajı olan Karacabey Boğazı plajında yapılan jet skili kurtarma tatbikatı, tatilcilerin ilgiyle izlediği bir aktiflik oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cankurtaran grupları, Karacabey Kurşunlu Halk Plajı’nda yaşanan boğulma hadiselerinin önüne geçmek için tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatta senaryo gereği boğulan iki kişi, cankurtaranlar tarafından jet ski ile kurtarıldı. Bursa’nın 115 kilometrelik kıyısında misyon yapan 66 cankurtaran, insanların hayatlarını kurtarmak için hazırda bekliyor.

Mavi Bayraklı Plajda Jet Skili Tatbikat
09 Ağustos 2023 - 1:12

Mavi bayraklı plajda jet skili tatbikat

Türkiye’nin en uzun kıyısında gerçeği aratmayan tatbikat

İnsanların hayatlarını kurtarmak için kendi hayatlarını hiçe sayıyorlar

BURSA – Türkiye’nin mavi bayraklı en uzun plajı olma unvanına sahip Karacabey Boğazı plajında cankurtaranlar tarafından yapılan jet skili kurtarma tatbikatı nefesleri kesti. Kumsalda yatıp güneşlenirken şezlongalarından kalkan tatilciler kurtarma tatbikatını ilgiyle izledi.

Bursa’nın 19 kıyısında 27 farklı noktada vazife yapan 66 cankurtaran insanların hayatlarını kurtarmak için kendi canlarını tehlikeye atıyor. Bursa’nın iki mavi bayraklı kıyısından biri olan Karacabey Kurşunlu Halk Plajı’nda yaşanan boğulma olaylarının önüne geçmek için Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cankurtaran takımları tatbikat gerçekleştirdi. Senaryo gereği boğulan iki gence jet ski ile müdahale edilen tatbikat gerçeğini aratmadı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı cankurtaranlar Bursa’nın deniz ve göl kıyısında yüzen insanların hayatlarını kendi canlarını hiçe sayarak kurtarıyor. Bursa’nın 115 kilometrelik kıyısının 27 farklı noktasında misyon yapan 66 cankurtaran 1 Haziran ile 15 Eylül ortasında insanların hayatlarını kurtarmak için gözlerini kırpmadan hazırda bekliyor.

Gerçeği aratmayan tatbikat

Bursa’nın iki mavi bayraklı plajından biri olan Karacabey Kurşunlu Halk Plajı’nda gerçekleşen tatbikatta senaryo gereği boğulan iki kişiyi kurtarmak için cankurtaran takımları harekete geçti. Cankurtaran kulesinden dürbünle yapılan izleme ile fark edilen vatandaşı kurtarmak isteyen grup saniyelerle yarıştı. Senaryo gereği boğulma tehlikesi geçiren vatandaşlara jet ski ile müdahale eden grup, can simidi yardımıyla denizden çıkardı. Denizden çıkarılan vatandaşlara birinci müdahale de kumsalda yapıldı. Boğulma tehlikesi geçiren şahıslar hayata döndürüldü. Tatbikata tanıklık eden vatandaşlar ise cankurtaran gruplarını ayakta alkışladı.

15 dakikada bir jet skili devriye

Gün uzunluğu yarım saatte bir karadan, 15 dakikada bir ise denizden jet ski vasıtasıyla devriye atıldığını belirten cankurtaran Okan Çelik, “Karacabey Kurşunlu köyünde mavi bayrak alanında duruyoruz. Burada yoğunluk haziran ayında başlıyor. Eylül’de ise bitmiş oluyor. Faaliyetlerimiz sabah 9.00’da açılıp, akşam 19.00’da bitiyor. Bizler burada günlük işlerimizi yapıyoruz. Yarım saatte bir olmak kaidesiyle devriye atıyoruz. Toplamda 17 işçi çalışıyoruz, 2 adet botumuz var. Biz bu bölgede 3 işçi çalışıyoruz. Denize giren vatandaşlarımıza göz kulak oluyoruz, daima hazır halde bekliyoruz. Şezlonglar artınca bizim bulunduğumuz bölgeye daha çok yoğunluk gelmeye başladı. Acil durumlar için jet skimiz mevcut. 15 dakika ortayla jet ski ile devriye atmaktayız” formunda konuştu.

“Çocuklara karşı daha dikkatliyiz”

Denize giren çocuklara farklı bir dikkatle gözlemlediklerini söyleyen cankurtaran Enes Çalışır, “İşe bu yıl başladım. Vatandaşlarımıza burada yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gelen vatandaşlarımızın hiçbirine ziyan gelmeden rahatça tatillerini yapabilmeleri için buradayız. Çocuklara karşı daha da dikkatliyiz. Bizler için çocuklar çok kıymetli. Bir eğitim sürecimiz oluyor. Eğitimlerimiz güçlü geçiyor ancak işimizi severek yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

“Yüzme bilmeyenlerin derinlere gitmemesi gerek”

Meslekte 7. yılını dolduran Osman Adatepe, “Meslekte 7. yılım. 7 yıl içerisinde ölümlü boğulma olayı yaşamadık. Burada bilhassa yüzme bilmeyen vatandaşlarımızın derinlere gitmemesi lazım. Zati bizler badire yaşayacak bireyleri gözlemleyebiliyoruz. Onlara ikazlarımızı yapıyoruz. Sonuç olarak vatandaşlarımızın can güvenliği bizim elimizde. Burada 3 bölge var. Kurşunlu, Malkara ve Yeniköy olmak üzere bizim sorumluluğumuz altında” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER