Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Polonya’da Belaruslular, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Üçüncü Yıl Dönümünde Protesto Gösterisi Düzenledi

Polonya’nın başşehri Varşova’da yaşayan Belarus vatandaşları, 9 Ağustos 2020’de gerçekleştirilen Belarus cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü yıl dönümünde protesto gösterisi düzenledi. Şova yaklaşık 2 bin kişi katıldı ve Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko aleyhine sloganlar atıldı. Protesto gösterisinde, Belarus’u terk etmek zorunda kalan vatandaşlar konuşma yaparak ülkeye özgürlük ve demokrasi getirme gayesinden vazgeçmeyeceklerini belirtti. Şov, Ukrayna ile dayanışma sloganlarıyla da desteklendi.

Polonya’da Belaruslular, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Üçüncü Yıl Dönümünde Protesto Gösterisi Düzenledi
10 Ağustos 2023 - 3:00

Polonya’da yaşayan Belaruslular, Belarus cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü yıl dönümü hasebiyle protesto gösterisi düzenledi. Sık sık Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko aleyhine sloganların atıldığı şova yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Polonya’nın başşehri Varşova’da yaşayan Belarus vatandaşları 9 Ağustos 2020 yılında gerçekleştirilen Belarus cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü yıl dönümünde yürüyüş ve protesto mitingi düzenledi. Praga semtindeki Florianska Sokak’ta toplanan 2 bine yakın Belaruslu, Krakowskie Przedmiescie Cadddesi’ndeki Mikolaj Kopernik Anıtı’na yürüdü. İki buçuk kilometrelik güzergah boyunca iştirakçiler sık sık “Yaşasın Belarus”, “Terörist Lukaşenko”, “İnanıyoruz, Başaracağız”, “Siyasi tutsaklara özgürlük” sloganları attı. Mikolaj Kopernik Anıtı önünde düzenlenen mitingde 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası Belarus’u terk etmek zorunda kalan vatandaşlar konuşma yaptı. Ülkeye özgürlük ve demokrasi getirme maksadından asla vazgeçmeyeceklerini belirten konuşmacılar, Polonya’ya da kendilerine kucak açtığı için teşekkür etti. Marş ve müziklerin da söylendiği miting esnasında sık sık Ukrayna ile dayanışma sloganları atıldı.

Protesto gösterisine katılanlardan Artsiom Khatskevich İHA’ya yaptığı açıklamada ihtilale 3 yıl evvel başladıklarını söyledi. Artsiom Khatskevich “3 yıl evvel Lukaşenko oylarımızı çaldı, maalesef birçok Belaruslu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Ben bugün Polonya’dayım, Polonya bizi kabul etti. Polonya bizlere kendimizi geliştirmemiz ve Lukaşenko rejimiyle uğraş imkanı sunuyor” biçiminde konuştu. Bir öteki Belarus vatandaşı Maryia Kashapava ise cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gözlemci olduğunu, mahpusa girmemek için ülkeyi terk etmek zorunda kaldığını belirtti. 9 Ağustos 2020 tarihinin kendileri için çok değerli olduğunu tabir eden Maryia Kashapava “Çünkü bizleri yönetecek iktidarı kendimiz seçmek istediğimize karar verdik. Bu sebeple 3 yıldır uğraşımız sürmekte” dedi. İHA’ya konuşan Olga Pawlowska da seçimlerde oylarının çalındığını, seçim sonrasında ise çok sayıda kişinin azaba uğradığını, mahpuslara atıldığını belirterek yaşadığı kent Minsk’i terk ettiğini aktardı. Pawlowska “Yaşananlar ulusumuz için hayli sıkıntı bir deneyimdi” formunda konuştu. 3 saat kadar süren protesto gösterisi olaysız biçimde sona erdi.

Ne olmuştu?

Belarus Seçim Komitesi, 9 Ağustos 2020 tarihinde Belarus’ta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerini ülkeyi 26 yıldır yöneten Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığını açıklamıştı. Lukaşenko’nun yüzde 80, en yakın rakibi Sviatlana Tsikhanouskaya’nın ise yüzde 10.12 oy aldığı açıklanırken, Tsikhanouskaya seçim sonuçlarını tanımadıklarını bildirmişti. Seçimleri takip eden günlerde ülke genelinde on binlerce muhalif seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterisi düzenlemişti. Şovlar sırasında vatandaşlarla polis ortasında çok sayıda çatışma yaşanmış, aylar süren protestolar sonucunda 30 bini aşkın kişinin gözaltına alındığı, binlerce kişi hakkında ise dava açıldığı belirtilmişti. – VARŞOVA

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER