Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

SpaceX’ten yeni rekor! 5 binince Starlink uydusu uzaya fırlatıldı

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Falcon-9 isimli roketiyle 22 Starlink uydusunu uzaya gönderdi. Böylelikle yörüngedeki uydu sayısı 5 bine ulaştı.

SpaceX’ten yeni rekor! 5 binince Starlink uydusu uzaya fırlatıldı
27 Ağustos 2023 - 9:00

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına internet götürme projesi kapsamında, yeni Starlink uydularını fırlatmaya devam ediyor.

SpaceX, Falcon-9 isimli roketiyle 22 Starlink uydusunu uzaya gönderdi. Falcon-9 roketi, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlatıldı.

Fırlatılan 22 uydu, dünyada 1,5 milyon kullanıcıya yüksek sürat ve düşük gecikmeli geniş bantlı internet sağlayan uydu ağına katılacak.

Yörüngede artık 5 bin Starlink var

Astrofizikçi ve uydu izleyicisi Jonathan McDowell’e nazaran bu, SpaceX için şirketin bugüne kadar yerleştirdiği toplam Starlink uydu sayısını 5.000’in üzerine çıkaran bir kilometre taşı misyonuydu.,

SpaceX’in alçak dünya yörüngesinde 12.000 Starlink uydusunu konuşlandırma müsaadesi var ve şirket, buna ek olarak yaklaşık 30.000 uydu için müsaade başvurusu yaptı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, gelecekte yörüngedeki Starlink uydu sayısının süratle artacağını söyleyebiliriz.

Starlink uydularının fırlatılma anı

Starlink uyduları reaksiyon topluyor

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) tarafından yayınlanan raporda, Starlink uydularındaki elektronik aygıtların, 110 ile 188 megahertz ortası radyo bantlarına radyasyon “sızdırdığını” ortaya koymuştu.

Söz konusu uyduların 10,7 ile 12,7 gigahertz ortası frekanslarda kullanıldığı belirtilen raporda, kendi frekans bantları dışına yayılarak elektromanyetik kirliliğe yol açtığı kaydedildi.

Araştırmacılara nazaran “istenmeyen” sebeplerden ortaya çıkan radyasyon, astronomi müşahedelerini olumsuz etkileyebilir.

Uyduların bu kadar fazla olması, kimi uzay müşahedelerini de zorlaştırıyor. Yeni bir çalışmaya nazaran Starlink uyduları, gök bilimcilerin cisimleri gözlemlemesine mani oluyor.

Nature Astronomy’de yayınlanan yeni bir çalışma, alçak Dünya yörüngesindeki artan uydu sayısının astronomik araştırmaları, bilhassa de NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından yürütülen bilimsel çalışmaları nasıl etkilediğini inceledi.

Hubble görüntüsü

Hubble Uzay Teleskobu tarafından yakalanan üstteki manzarada gördüğünüz yatay çizgiler, Starlink uyduları nedeniyle oluşuyor.

Elde edilen şimdiki datalara nazaran şu anda alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 6000 adet uydu bulunuyor. Bu uyduların yüzde 85’i Starlink’e ilişkin.

Öte yandan Hubble’ın her geçen gün alçalması, onu Starlink uydularına daha fazla yaklaştırıyor. Bu da gelecekteki müşahedelerin daha da güç olacağı manasına geliyor.

Starlink uydularının yarattığı bu sıkıntıyla ilgili şimdi yeni adımlar atılmadı. Musk’ın uydularının daha evvel de başka uyduları ve uzay araçlarını tehdit ettiği ortaya çıkmıştı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER