Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Thodex Kurucusu ve Kardeşleri Hapis Cezasına Mahkum Edildi

Binlerce kişinin dolandırıldığı kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ve tıpkı şirkette yönetici pozisyonunda olan kardeşleri İtimat Özer ve Serap Özer, 11 bin 196 yıl 10 ay 15’er gün mahpus cezasına mahkum edildi.

Thodex Kurucusu ve Kardeşleri Hapis Cezasına Mahkum Edildi
08 Eylül 2023 - 3:00


Binlerce kişinin dolandırıldığı kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer ve birebir şirkette yönetici pozisyonunda olan kardeşleri İnanç Özer ve Serap Özer, 11 bin 196 yıl 10 ay 15’er gün mahpus cezasına mahkum edildi.

Kripto para borsası Thodex aracalığıyla binlerce kişiyi dolandırdıkları gerekçesiyle 7’si tutuklu 21 sanığın yargılandığı dava ile ilgili karar duruşması dün Anadolu Adliyesi  9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya, Faruk Fatih Özer’in de ortalarında bulunduğu 5 tutuklu sanık ve birtakım müştekiler ile tarafların avukatları katıldı.

Tutuklu sanıkların ikisinin Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandığı duruşmada, Cumhuriyet savcısı bir evvelki celsede verdiği temel hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

“SUÇ ÖRGÜTÜ KURACAK OLSAM BU KADAR AMATÖRCE DAVRANMAZDIM”

Faruk Fatih Özer, duruşmada, mütalaaya karşı yaptığı savunmada, kendisinin ve ailesinin adaletsizlik yaşadığını öne sürdü. Thodex’in sadece bir şirket olduğunu ve iflas ettiğini argüman eden Özer, “Thodex’te cürüm örgütünden bahsedilmez. Dünya üzerindeki tüm kurumları yönetebilecek kadar zekalıyım. Bu, 22 yaşında kurduğum şirketten muhakkak. Kabahat örgütü kuracak olsam bu kadar amatörce davranmazdım” dedi.

Özer, Arnavutluk’ta cezaevindeyken bile mağdurlara ödeme yaptığını, bunun örgüt kurmuş bir önderin asla yapmayacağını söyledi. Özer, kaostan beslenenlerin şirketin batmasından faydalandıklarını ileri sürdü. Savunmasında, Türk halk müziği sanatkarı Musa Eroğlu’nun “Yolun sonu görünüyor” türküsüne de yer veren sanık Özer, tahliyesini ve beraatini talep etti.

SERAP ÖZER: BEN ŞİRKETE HATA İŞLEMEK İÇİN DEĞİL MESLEK İÇİN GİRDİM

Tutuklu sanık Serap Özer de Thodex’in 2017 yılında kurulduğunu, kendisinin ise işe 2018’de başladığını söyledi. Suçlamaları reddeden Serap Özer, “Ben bu şirkete hata işlemek için değil, meslek için girdim. Bu şirket kardeşimin değil, bir oburunun şirketi olsaydı da çalışırdım. Kardeşimin şirketinde çalışıyor olmak bana bir ayrıcalık sağlamadı. Bu evrakta örgüt yok” diye konuştu.

ÖZER KARDEŞLERE 11 BİN 196 YIL 10 AY 15’ER GÜN MAHPUS CEZASI VERİLDİ

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Faruk Fatih Özer, İtimat Özer ve Serap Özer’e, “örgüt kurma, yönetme ve örgüte üye olmak”, “nitelikli dolandırıcılık”, “mal varlığı bedellerini aklama” hatalarından 11 bin 190 yıl 6’şar ay mahpus cezası verdi.

Özer kardeşlere, bir müşteki istikametinden de “bilişim sistemleri kullanmak suretiyle dolandırıcılık” hatasından başka ayrı 6 yıl 4 ay 15 gün mahpus ile 135 milyon lira isimli para cezası verildi.

Böylece, Faruk Fatih Özer, İtimat Özer ve Serap Özer, 11 bin 196 yıl 10 ay 15’er gün mahpus cezasına mahkum edildi.

Diğer sanıklara ise çeşitli kabahatlerden değişen oranlarda mahpus cezalarına çarptırıldı.

Mahkeme heyeti, 16 sanık hakkında ise kanıt yetersizliği gerekçesiyle “nitelikli dolandırıcılık” cürmünden beraat kararı verdi. Tutuklu bulunan 4 da tahliye edildi.

SAVCI MÜTALAASINDA FARUK FATİH ÖZER HAKKINDA 40 BİN 462 YILA KADAR MAHPUS TALEP ETMİŞTİ

Temmuz ayında yapılan duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Faruk Fatih Özer hakkında “suç işlemek gayesiyle örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı pahalarını aklama” cürümlerinden toplamda 12 bin 142 yıldan 40 bin 462 yıla kadar mahpusu istendi. Başka sanıkları için de değişen oranlarda cezalar talep etmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER