Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’nin Kredi Notu Düşürülmesi Sonrası New York Borsası Kayıpla Kapandı

Fitch Ratings’in ABD’nin kredi notunu düşürmesi sonucunda New York borsası kayıpla kapandı. Dow Jones endeksi 350 puana yakın paha kaybederek yüzde 0,98 azalışla 35.282,52 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 1,38, Nasdaq endeksi ise yüzde 2,17 düşüş yaşadı. Fitch’in not indirimi yatırımcılarda tasa yaratırken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve JPMorgan Chase’in Üst Yöneticisi Jamie Dimon, ABD’nin ekonomik gücünü ve güvenliğini vurguladılar. ABD’de özel kesim istihdamı temmuzda beklentilerin üzerinde artış gösterirken, yıllık fiyat artışı en yavaş süratte gerçekleşti.

ABD’nin Kredi Notu Düşürülmesi Sonrası New York Borsası Kayıpla Kapandı
02 Ağustos 2023 - 21:36

NEW New York borsası, Fitch Ratings’in ABD’nin kredi notunu düşürmesi sonrasında günü kayıpla tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 350 puana yakın paha kaybetti ve yüzde 0,98 azalışla 35.282,52 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,38 azalarak 4.513,39 puana, Nasdaq endeksi yüzde 2,17 kayıpla 13.973,45 puana indi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in, ABD’nin kredi notunu indirmesi yatırımcılarda tasalara neden olurken, hisse piyasalarında negatif bir seyir izlendi.

Fitch, ABD’nin uzun vadeli kredi notunu “gelecek üç yılda beklenen mali bozulma” ile yönetişim erozyonunu münasebet göstererek, “AAA”dan “AA+”ya düşürdü.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin ekonomik gücü göz önüne alındığında Fitch kararının anlaşılmasının güç olduğunu söyledi.

Fitch’in “hatalı” değerlendirmesinin yeniliğini yitirmiş datalara dayandığını savunan Yellen, “Hazine tahvilleri dünyanın önde gelen inançlı ve likit varlığı olmaya devam ediyor ve Amerikan iktisadı temelde güçlü.” diye konuştu.

ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase’in Üst Yöneticisi Jamie Dimon, Fitch’in not indiriminin nitekim kıymetli olmadığını vurgulayarak, ABD’nin dünyadaki en “müreffeh” ve “güvenli” ulus olduğunu savundu.

Makroekonomik data tarafında ise ABD’de özel kesim istihdamı, temmuzda 324 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerine çıktı. Temmuzda yıllık fiyat artışı ise yüzde 6,2 ile Kasım 2021’den bu yana en yavaş süratte gerçekleşti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER