Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Brezilya’da Polis Operasyonlarında En Az 45 Kişi Öldü

Brezilya polisinin üç eyalette gerçekleştirdiği uyuşturucu çetelerine yönelik operasyonlarda en az 45 kişi hayatını kaybetti. Operasyonlar sonucunda Rio de Janeiro’da çıkan çatışmada 10 kişi öldü, Sao Paulo’da ise 16 kişi hayatını kaybetti. Operasyonlar, çete elebaşlarının toplanacağı istihbaratı üzerine gerçekleştirildi. Fakat operasyonlar, Adalet Bakanı ve Milletlerarası Af Örgütü tarafından eleştirildi. Brezilya’da silahlı şiddet olaylarının artması güvenlik kaygılarını artırırken, polisin insan hakları ihlallerine dair şikayetler de artıyor. Kimi tedbirler alınmaya çalışılsa da sorun hala devam ediyor.

Brezilya’da Polis Operasyonlarında En Az 45 Kişi Öldü
02 Ağustos 2023 - 23:39

Brezilya polisinin üç eyalette uyuşturucu çetelerine yaptığı operasyonda en az 45 kişi öldü.

Polis baskınlarında son olarak Rio de Janeiro’daki Complexo da Penha bölgesinde polisle çeteler ortasında çatışma çıktı, en az 10 kişi öldü. Lokal medya, ölenler ortasında önde gelen bir uyuşturucu kaçakçısının da olduğunu duyurdu.

Sao Paulo’da ise 5 gündür süren operasyonda 16 kişinin öldüğü, 58 kişinin de gözaltına alındığı açıklandı. Operasyon Perşembe günü Guarujá kentinde bir özel kuvvet polisinin öldürülmesi sonrası başlamıştı.

Polisin burada 385 kg uyuşturucu unsur ve çeşitli silahlar ele geçirdiği de açıklandı. Sao Paulo eyalet valisi Tarcisio de Freitas çatışmalar sırasında iki polisin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Ancak Guarujá’daki operasyon ülkenin Adalet Bakanı Flavio Dino’nun reaksiyonunu çekti. Bakan Dino polisi, işlenen suça ‘orantısız karşılık vermekle’ eleştirdi.

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) de Guarujá’daki polis baskınının “açıkça intikam işaretleri taşıdığını” belirtti.

Yetkililer kuzeydoğudaki Bahia eyaletinde de Cuma gününden bu yana ’19 şüphelinin’ öldürüldüğünü açıkladı.

Çete elebaşlarınının toplanacağı istihbaratı sonrası baskın

Rio de Janeiro polisi operasyonun, uyuşturucu kaçakçılığı yapan çetelerin elebaşlarının kentin kuzeyindeki gecekondu (favela) mahallesi Complexo da Penha da toplanacağı istihbaratı sonrası başlatıldığını duyurdu.

Görgü şahitleri ağır silahlı çete üyeleri ile polis ortasında çatışma yaşandığını belirtti.

Rio eyalet meclisi üyesi Talíria Petrone ise operasyonu eleştirerek, ‘devletin bu gecekondu mahallelerindeki hayatı cehenneme çevirmesinin hiçbir açıklaması olamayacağını’ söyledi.

Operasyon yüzünden bölgedeki okullar Çarşamba günü tatil edildi.

Brezilya’daki silahlı şiddeti inceleyen Fogo Cruzado Enstitüsü de polis baskınlarını “toplu öldürme” olarak niteledi.

Son polis baskınından sonra açıklama yapan örgüt, yalnızca bu yıl Rio’da buna misal 33 olayın yaşandığına ve 125 kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti.

Polis ile çete şiddeti ortasında kalan ülke

Ülkedeki silahlı şiddet olaylarının sayısının çokluğu güvenlik kaygılarını artırırken, başka yandan polisin insan hakları ihlallerine dair şikayetler de artıyor.

Bu durumu düzeltmek için birtakım teşebbüsler de yok değil. 2020 yılından bu yana Sao Paulo’daki askeri polislerin üniformalarında kameralar var. Bu uygulamanın hayata geçirilmesinin akabinde, iki yılda polis tarafından öldürülen şahısların sayısı yüzde 61 azaldı.

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva’nın, kamera uygulamasını ülke çapına yaymak istediği belirtiliyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER