Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çinli yetkiliden PBOC’ye ‘müdahaleye hazır olma’ daveti

Çin Devlet Döviz Yönetimi’nin eski yöneticilerinden Guan Tao, para ünitesi yuandaki volatilitenin hala kabul edilebilir seviyede olduğunu, lakin …

Çinli yetkiliden PBOC’ye ‘müdahaleye hazır olma’ daveti
02 Kasım 2022 - 21:27

Çin Devlet Döviz Yönetimi’nin eski yöneticilerinden Guan Tao, para ünitesi yuandaki volatilitenin hala kabul edilebilir seviyede olduğunu, lakin gereksinim olması halinde Japonya’nınkinden daha büyük ölçüde müdahaleye hazır olunması gerektiğini belirtti.

Tao Bloomberg’e verdiği mülakatta yuandaki dalgalanmaın şimdi ekonomik şok yahut enflasyonla sonuçlanmadığını, piyasaların hala sakin, finansal istikrarın da yerinde olduğunu kaydetti. Bu durumun Çin Merkez Bankası’nın Asyalı komşusu Japonya’da olduğu üzere büyük ölçekli bir döviz müdahalesini gerektirmediğini kaydeden uzman, dalgalanmaların ‘makul seviyede’ olduğunu söz etti.

Guan kelamlarını “Ancak birtakım spekülatörler fazla ileri giderse Merkez Bankası döviz piyasasına Japonya’dan daha büyük bir müdahaleye hazır olmalı” formunda sürdürdü.

Onshore yuan Pazartesi günü dolar karşısın da 15 yılın en düşük düzeyine inmiş, zımni oynaklık da yükselmişti. Çin Merkez Bankası’nın ABD Merkez Bankasıyla faiz farkının genişlemesi ve Çin’in ‘Sıfır Kovid’ siyasetinin büyüme tasalarını artırması para ünitesini olumsuz etkiliyor.

Çin Merkez Bankası yuanı desteklemek için günlük fiksingler ve vadeli piyasalarda kısa konum almayı daha kıymetli hale getirmek üzere çeşitli adımlar atmıştı.

Japonya’da da faiz farkları yenin dolar karşısında 30 yılın en düşük düzeyine gerilemesine neden olmuş ve yetkililer para ünitesini desteklemek için rekor müdahalede bulunmuştu.

Onshore yuan bugün dolar karşısında yüzde 0,2 düşerek 7,3190 düzeyinden süreç görüyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER