Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ECOWAS, Nijer’deki askeri cunta ile bağlantılı isimlere mali yaptırım uygulama kararı aldı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer’de 26 Temmuz’da idareye el koyan askeri cunta ile ilişkili isimlere karşı mali yaptırım uygulama kararı aldı. ECOWAS Lideri Bola Ahmed Tinubu’nun yönlendirmesiyle Nijerya Merkez Bankası, askeri cuntayı desteklediğine inanılan şahıslara mali yaptırımlar uygulayacak. ECOWAS, askeri cuntaya verdiği 7 günlük müddetin dolmasının akabinde yine toplanma kararı aldı.

ECOWAS, Nijer’deki askeri cunta ile bağlantılı isimlere mali yaptırım uygulama kararı aldı
08 Ağustos 2023 - 22:51

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer’de 26 Temmuz’da idareye el koyan askeri cunta ile irtibatlı isimlere karşı mali yaptırım uygulama kararı aldı.

Nijerya Devlet Lideri ve birebir vakitte ECOWAS Lideri olan Bola Ahmed Tinubu’nun Medya ve Halkla Alakalar Danışmanı Ajuri Ngelale, Nijer’deki darbeye ait basın mensuplarına açıklama yaptı.

Ngelale, Tinubu’nun Nijerya Merkez Bankası’nı (CBN) Nijer’deki askeri cuntayı desteklediğine inanılan şahıslara mali yaptırımlar uygulaması için yönlendirdiğini belirtti.

Yaptırımları ve etkilenen şahısların kimliklerini açıklamayan Ngelale, “7 günlük ültimatomun mühletinin dolmasının akabinde ECOWAS tarafından Nijer’deki askeri cuntaya uygulanan mali yaptırımlara ait evvelce var olan uzlaşı durumu üzerinde durdu.” dedi.

Ngelale, ayrıyeten askeri cuntaya verilen 7 günlük ültimatomun Tinubu tarafından alınan ferdî bir karar olmadığını lakin ECOWAS’ın kararı olduğunun altını çizdi.

ECOWAS tekrar toplanıyor

Nijer’de 26 Temmuz’daki askeri darbenin akabinde ECOWAS, 30 Temmuz’da askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un hür bırakılması ve yine vazifesine dönmesi için 7 günlük mühlet vermişti. ECOWAS’ın askeri cuntaya verdiği bir haftalık müddet 6 Ağustos gece yarısı prestijiyle dolmuştu.

Bu müddette taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini bildiren ECOWAS, beklenenin bilakis müddetin dolmasıyla askeri operasyon başlatmadı.

ECOWAS, 10 Ağustos’ta Nijerya’nın başşehri Abuja’da yine toplanma kararı aldı.

Nijer’deki darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker idareye el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Kumandanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Muhafaza Ulusal Kurulu (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER