Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İkinci El Otomobillere Talep Düşüyor

Gaziantep’te kurulan ikinci el oto pazarında alıcı ve satıcıların mutlu olmadığı, yalnızca bakmakla yetinilen bir durum yaşanıyor. Fiyatların yüksek olması nedeniyle vatandaşlar araç almakta zorlanırken, pazarda satışlar da düşük düzeyde gerçekleşiyor. Otomobil fiyatlarının düşmesi beklenirken, pazar günleri yalnızca cümbüş maksatlı ziyaret ediliyor.

İkinci El Otomobillere Talep Düşüyor
25 Eylül 2023 - 1:00

İkinci el arabalara bakan çok, alan yok

GAZİANTEP – Gaziantep’te her pazar günü kurulan ikinci el oto pazarında ne alıcının ne de satıcının yüzü gülüyor. Yüzlerce satılık araçtan oluşan uzunca kuyruğu gezen vatandaşlar, yalnızca bakmakla yetiniyor.

Gaziantep’te kurulan ikinci el araç pazarına gelen vatandaşlar, fiyatlar karşısında yalnızca araçlara bakmakla yetiniyor. Hem alıcı hem de satıcıların şad kalmadığı pazarda satış ise epey düşük oluyor. Araç almak için pazara gelenler ise umduğu fiyatı bulamıyor. Son yılların en yüksek sıfır ve ikinci el araç piyasasında fiyatlar düşme eğilimi göstermezken, vatandaşlar arabalara yalnızca bakmakla yetiniyor. Fiyatların çok yüksek olduğundan şikayet eden vatandaşlar, umutla araba fiyatlarının olağana dönmesini bekliyor.

“Araba fiyatlarının düşmesini bekliyorum”

Oto pazarında bütçesine nazaran araç arayan Ömer Çiftçi, “Aylardır otomobil arıyorum fakat bulamıyorum. İstediğim arabayı istediğim fiyata bulamıyorum, imkanım yalnızca 150 ila 200 bin TL civarında. Fakat binilecek otomobil bulamıyoruz. Çok satılan otomobilleri da göremiyoruz, bu ortalar bir sakinlik var. Bakalım şu anlık pazarda geziyorum, bakalım ne olacak. Şu anda benim düşündüğüm otomobiller iddiası 300 ila 350 bin TL yazmışlar ancak benim alabileceğim lakin 200 bin TL’dir. Çok düşük model araçlar 200 bin TL’ye var. O da tamirden çıkmayacak otomobillerdir. 2 aydır dolaşıyorum pazarı, o yüzden alamıyorum. Şu anda otomobil fiyatlarının düşmesini bekliyorum” dedi.

“Bakan çok ancak alan yok”

Pazar günleri ikinci el oto alım satım pazarına gelen vatandaşların fiyatlardan yakındığından yalnızca pazar günlerini kıymetlendirmek için geldiklerini belirten Yusuf Akarslan, “Bakan çok lakin alan yok. Piyasa çok yüksek, otomobil fiyatları uçuyor. Alıcı pek yok. Pazar şu an sakin. Bugün Şahin marka arabası 130 bin TL’ye satıyorsun, geri alamıyorsun. 1 hafta sonra gidiyorsun senin sattığın otomobile 150 bin TL yazmışlar. Alıcı yok şu an, pazarda yalnızca kuru kalabalık var. Herkes boşa geziyor. Pazar günlerini eğlendirmek için geziyorlar” sözlerini kullandı.

“Önüne gelen al-sat ya da galerici oldu”

Durdu Acar, “Şu an ikinci el oto alım satım pazarındayız. Otomobil almaya çalışıyorum ancak cebimdeki parayla alacağım otomobil yani şu vakitle evvelki vakit çok farklı. Evvelce alabiliyorduk, şu an sattığımız gün üzerine kredi çekip alabiliyoruz. Sattığımız gün zarardayız. Aşikâr bir piyasa tertibi yok, önüne gelen başına nazaran fiyat veriyor. Önüne gelen al-sat ya da galerici oldu” tabirlerine yer verdi.

“Stokçulukta bir yere kadar, bu kere ikinci el araçların fiyatları yükseliyor”

İsmini vermek istemeyen bir öbür vatandaş ise, “Sıfır otomobiller diyoruz, sıfır otomobilleri içeride yatırıyorlar, bir yere de varılmıyor, artık içeride stok yapıyorlar. Stokçulukta bir yere kadar, bu kere ikinci el araçların fiyatları yükseliyor” dedi.

Arabasını satmak için oto pazarına getiren Ümit Beğendi ise, “Fiyatlar çok yüksek, piyasa da sakin. Alışta yok, satışta yok” tabirlerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER