Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İstanbul Tabip Odası, Akbelen Ormanı’ndaki Ağaç Kesimine Karşı Çıkıyor

İstanbul Tabip Odası, Muğla Akbelen Ormanı’nda devam eden ağaç bölümüyle ilgili yapılan şiddet ve hukuksuz müdahaleleri kabul edilemez bulduklarını açıkladı. Açıklamada, Akbelen Ormanı’nda maden alanının genişletilmesi gayesiyle yapılan ağaç bölümünün tabiat katliamı olduğu vurgulandı. İstanbul Tabip Odası, bölge halkının ve hassas bölümlerin hayat alanlarına sahip çıkmasını desteklediklerini belirtti ve devletin etraf müdafaa misyonunu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıyeten, meslek örgütlerinin hazırladığı raporların dikkate alınması ve tabiat zıddı yatırımların durdurulması daveti yapıldı.

İstanbul Tabip Odası, Akbelen Ormanı’ndaki Ağaç Kesimine Karşı Çıkıyor
31 Temmuz 2023 - 23:45

İstanbul Tabip Odası (İTO), Muğla Akbelen Ormanı’nda devam eden ağaç kısmıyla ilgili “Doğa katliamları yine yaşanmasın diye, Akbelen Ormanı’na ve ömür alanlarına sahip çıkan bölge halkına ve hassas bölümlere uygulanan şiddet ve hukuksuz müdahaleler kabul edilemez. Devletin öncelikli vazifesi; Anayasa ve milletlerarası mukaveleler gereği sağlıklı ve istikrarlı bir etrafta yaşama hakkını korumaktır” açıklamasını yaptı.

İstanbul Tabip Odası, Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mevkiindeki Akbelen Ormanı’nda maden alanının genişletilmesi emeliyle devam eden ağaç kısmıyla ilgili Twitter hesabından açıklama yayınladı. Açıklamada şunlara yer verildi:

“AKBELEN ORMANI KATLEDİLİYOR: Muğla Akbelen OrmanI, yurttaşların tüzel, legal uğraşına karşın katlediliyor. Muğla’nın Milas İlçesine bağlı İkizköy’de Akbelen Ormanı’nda maden alanı ilan edilerek; tabiatın, ormanlık alanların ve yaban hayatının katledilmesi etraf ve insanlık kabahatidir.

TERMİK SANTRAL İÇİN BİNLERCE DÖNÜM ORMANLIK ALAN YOK EDİLDİ: Ormanlarımıza, hayat alanlarımıza yönelik bu saldırıyı kınıyoruz. Muğla’da yer alan 3 farklı termik santral için bugüne kadar binlerce dönüm ormanlık alan yok edildi. Termik santraller için açılan kömür madenleri nedeniyle bu bölgede 12 yerleşim alanı ortadan kaldırdı. Maden alanlarında artık eser ekilemiyor, ağaç dikilemiyor, arıcılık ve hayvancılık gerçekleştirilemiyor.

BU KATLİAMLAR YİNE YAŞANMASIN DİYE: Tüm bu tabiat katliamları yine yaşanmasın diye, Akbelen Ormanı’na ve ömür alanlarına sahip çıkan bölge halkına ve hassas bölümlere uygulanan şiddet ve hukuksuz müdahaleler kabul edilemez. Unutulmamalıdır ki devletin öncelikli misyonu; Anayasa ve memleketler arası mukaveleler gereği sağlıklı ve istikrarlı bir etrafta yaşama hakkını korumak, çevreyi geliştirmek, etraf sıhhatini korumak ve etrafın kirlenmesini önlemektir.

MESLEK ÖRGÜTLERİNİN HAZIRLADIĞI RAPORLAR DİKKATE ALINMALI: Ormanlık alanların taşıdığı bütün bedellerle birlikte korunması için; ilgili uzmanlar, bilim insanları ve meslek örgütlerinin hazırladığı rapor, görüş ve teklifler dikkate alınmalı; maden işletmeleri için verilen müsaadeler iptal edilerek tabiat aykırısı yatırım, proje ve uygulamalar derhal durdurulmalıdır. Bizler İstanbul Meslek Odaları Uyumu olarak, İkizköy halkının direnişini destekliyor, ağaç kısmının ve yaşanan tahribatın bir an evvel durdurulması gerektiğini haykırıyoruz.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER