Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kıbrıs ve Akdeniz için çözüme yönelik iradeye vurgu yaptı

Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kıbrıs ve Akdeniz’de barış, istikrar ve iş birliğinin sağlanması için uğraşlarını sürdüreceklerini belirtti. Güler, Kıbrıs Türklerinin maruz kaldığı baskı ve katliamların uğraş azmini artırdığını vurgulayarak, ulusal menfaatlerden taviz verilmeyeceğini söyledi. Ayrıyeten, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin KKTC ordusuna takviye vermeye devam edeceğini söz etti.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kıbrıs ve Akdeniz için çözüme yönelik iradeye vurgu yaptı
01 Ağustos 2023 - 23:51

MİLLİ Savunma Bakanı Yaşar Güler; barış, istikrar ve iş birliğinin hakim olduğu bir Kıbrıs ve Akdeniz için çabalarını sürdüreceklerini belirterek, Son devirde komşumuz Yunanistan ile aramızdaki olumlu günlerin sürdürülmesi, tahlile yönelik iradeye ulaşılması açısından kıymetlidir. Lakin, barışçıl bir tahlil için gayret gösterirken ulusal menfaatlerimizden asla taviz vermeyeceğimiz de bilinmelidir dedi.

Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 452’nci, Türk Direnç Teşkilatı’nın (TMT) kuruluşunun 65’inci ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 47’inci yıl dönümü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Günü olarak kutlanan ‘1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı?, Ankara’daki Gazi Orduevi’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona; Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Lideri olarak da görevlendirilen Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu’nun yanı sıra yabancı misyon temsilcileri de katıldı.

‘KIBRIS, BİZİM ULUSAL MESELEMİZDİR’

Resepsiyonda konuşan Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kıbrıs Türklerinin adada maruz kaldığı baskı ve katliamların, onların haklı gayretini sekteye uğratamadığını; tersine istiklal ve istikbaline sahip çıkma azim ve kararlılığının daha da arttığını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin de yaşanan bu süreçte Kıbrıslı Türklerin yanında olduğunu hatırlatan Güler,

‘Kıbrıs, bizim ulusal sorunumuzdur. Bu nedenle Kıbrıs sıkıntısını, Kıbrıs Türkünün legal çıkarlarını ve güvenliğini teminat alacak halde bir an evvel tahlile kavuşturulması ülkemizin en kıymetli önceliklerinden birisidir. Bu hususta bir 50 sene daha kaybetmeye tahammülümüz yoktur. Temennimiz, adada Kıbrıs Türk halkının haklarını görmezden gelen tek taraflı adımlardan kaçınılması, tarihi ve mevcut gerçeklerin yanlışsız tanımlanması, bölgede tansiyonu artırmaya yönelik aksiyon ve telaffuzlardan uzak durulması, yıllardır çözümsüzlüğe mahkum edilen Kıbrıs meselesinin milletlerarası hukuk temelinde barışçıl, eşit ve adil çözülmesine yönelik güçlü bir iradenin gösterilmesidir’ diye konuştu.

Kıbrıs’ta adil ve kalıcı tahlil için davetini yineleyen Güler; barış, istikrar ve iş birliğinin hakim olduğu bir Kıbrıs ve Akdeniz için çabalarını sürdüreceklerini belirterek, ‘Bu mevzuda son devirde komşumuz Yunanistan ile aramızdaki olumlu günleri sürdürülmesi, tahlile yönelik iradeye ulaşılması açısından değerlidir. Lakin, barışçıl bir tahlil için uğraş gösterirken ulusal menfaatlerimizden asla taviz vermeyeceğimiz de bilinmelidir. Hem Kıbrıslı kardeşlerimizin inançlı, huzur ve refah içinde yaşadığı bir geleceği inşa etmek, hem de Türkiye’nin Akdeniz’deki hak ve menfaatlerini korumak için kararlılığımız tamdır’ tabirlerini kullandı.

‘İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDECEK’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin KKTC ordusuna her türlü takviyesi vermeye devam ettiğini belirten Güler, ‘İcra ettiğimiz ortak tatbikatlar, Kıbrıslı askeri çalışana verilen eğitim dayanağı ve savunma bölümünde atılan adımlar, askeri alandaki iş birliğimizin en hoş örnekleridir. Bu iş birliği, bundan sonra da artarak devam edecektir. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı, adadaki barış ve güvenliğin teminatıdır’ dedi.

Bakan Güler kelamlarının sonunda Kıbrıs Türkü’nün haklı gayretinde emeği geçen devlet büyüklerini, kumandanları, şehitleri ve gazileri andı. Konuşmaların akabinde yıl dönümü pastası kesildi, Bakan Güler, vefat eden emekli Albay İlhan Salman ismine hazırlanan Ulusal Gayret Madalyasını oğlu Ulusal Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman’a verdi. (DHA)

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER