Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Nijer’deki askeri cunta lideri Fransızların ülkeyi terk etmesi için gerekçe olmadığını söyledi

Nijer’de 26 Temmuz’da idareye el koyan askeri cunta önderi, Fransız vatandaşlarının ülkeyi terk etmesi için hiçbir münasebet olmadığını belirtti. Ayrıyeten, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’e uyguladığı yaptırımları reddetti ve bu yaptırımların Nijer halkını daha da fakirleştireceğini tabir etti. ECOWAS’ın tavrını aşağılayıcı bulduğunu vurgulayan cunta başkanı, gelecek günlerin sıkıntı geçeceğini lakin Nijer halkının kararlı bir duruş sergileyeceğini söyledi.

Nijer’deki askeri cunta lideri Fransızların ülkeyi terk etmesi için gerekçe olmadığını söyledi
03 Ağustos 2023 - 0:06

Nijer’de 26 Temmuz’da idareye el koyan askeri cunta Vatanı Muhafaza Ulusal Kurulu (CNSP) önderi Abdurrahman (Ömer) Tchiani, Fransız vatandaşlarının Nijer’i terk etmesi için hiçbir münasebet olmadığını söyledi.

Tchiani, 3 Ağustos bağımsızlık günü münasebetiyle devlet televizyonundan açıklamalarda bulundu.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) Nijer’e yaptırımlarının “yasa dışı, haksız ve insanlık dışı” olduğunu belirten Tchiani, bu yaptırımların Nijer halkını daha da fakirleştireceğini kaydetti.

Tchiani, bu yaptırımları reddettiklerini lisana getirerek ECOWAS’ın tavrının aşağılayıcı olduğunu vurguladı.

Yaptırımlar nedeniyle gelecek günlerin epeyce sıkıntı geçeceğinin altını çizen Tchiani, Nijer halkının bu zorluklar karşısında kararlı bir duruş sergileyeceğini belirtti.

Tchiani, ülkeden ayrılan Fransızlara ait de “Fransız vatandaşlarının Nijer’i terk etmeleri için hiçbir somut münasebet yok. Onlarla ilgili en ufak bir tehdit bile yoktu.” sözünü kullandı.

İsim vermeden Fransa’nın askeri iş birliklerini askıya almasını eleştiren Tchiani, “Terörle uğraşa yardım ettiklerini söyleyenler, en ufak bir zorlukta askeri iş birliklerini askıya alıyor.” dedi.

Öte yandan ECOWAS ismine arabuluculuk yapacağı duyurulan Nijerya İslami İşler Yüksek Kurulu Genel Lideri (NSCIA) ve Sokoto Sultanı Sa’ad Abubakar, beraberindeki heyetle, Niamey’de çeşitli görüşmeler yaptı.

Cuntaya verilen mühlet azalıyor

ECOWAS, 30 Temmuz’da düzenlediği fevkalâde tepede, askeri cuntaya, Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’un hür kalması ve tekrar vazifesine dönmesi için bir hafta mühlet vermişti,

ECOWAS, bu müddet zarfında taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale de dahil her seçeneği değerlendireceklerini duyurmuştu.

Askeri müdahale ihtimali, Batı Afrika’daki öteki cunta hükümetlerinin yansısını çekmişti.

Yönetimde askerlerin olduğu Burkina Faso ve Mali, yayınladıkları ortak bildiride, Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak manasına geldiği konusunda ECOWAS’ı uyarmıştı.

Nijer’deki darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker idareye el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Kumandanı General Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Muhafaza Ulusal Kurulu (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER