Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Nijer’e olası müdahalenin tarihi belirlendi

Batı Afrika ülkeleri, Nijer’e muhtemel bir müdahalenin tarihini netleştirdi. ECOWAS’ın üst seviye yetkilisi, “Emir gelir gelmez Nijer’e müdahale etmeye hazırız” bildirisi gönderdi.

Nijer’e olası müdahalenin tarihi belirlendi
19 Ağustos 2023 - 1:00

AA & Ensonhaber

Afrika ülkesi Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonuldu ve o akşam asker idareye el koyduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Kumandanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Vatanı Muhafaza Ulusal Kurulu (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenerek geçiş hükümetinin başına geçti.

“Emir gelir gelmez Nijer’e müdahaleye hazırız”

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) üyesi ülkelerin genelkurmay liderlerinin Nijer’deki idare krizine tahlil bulmak için Gana’nın başşehri Akra’da düzenledikleri iki günlük toplantı sona erdi.

ECOWAS’ın Nijer’e başlatacağı muhtemel askeri operasyonun gününün muhakkak olduğunun altını çizen Musah, “Emir gelir gelmez Nijer’e müdahale etmeye hazırız” tabirini kullandı.

Nijer

“Nijer’e savaş ilan etmiyoruz”

Müdahalenin tarihini paylaşmayan Musah, operasyonun kısa müddetli olacağını ve anayasal nizamın yine tesis edilmesini amaçladığını söyledi.

Musah, “Nijer’e savaş ilan etmiyoruz. Diyalog yolu hala açık. Nijer’i askeri iktidardan kurtarmak istiyoruz ki böylelikle ordu ülkenin öncelikli maksadı olan terörle gayrete odaklanabilsin” değerlendirmesinde bulundu.

Mali, Burkina Faso ve Nijer’deki güvenlik durumunun da kötüleştiğine işaret eden Musah, “Askeri müdahale tercih ettiğimiz bir seçenek değil lakin Nijer’deki askeri cuntanın uzlaşmaz hali nedeniyle buna mecburuz” diye konuştu.

Musah, ECOWAS’tan bir heyetin Nijer’e gidebileceği bilgisini de paylaşarak sorunu hala barışçıl yollarla çözmeye hazır olduklarını fakat bunun karşılıklı olması gerektiğini vurguladı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER