Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Panama, Kolombiya ile kara sınırını kapatmayı değerlendiriyor

Panama’nın sistemsiz göçmenlerin artması nedeniyle komşusu Kolombiya ile kara sonunu kapatmayı değerlendirdiği bildirildi. Panama hükümeti, sistemsiz göç akışının önüne geçilmesi hedefiyle Kolombiya ile kara sonunun kapatılması mümkünlüğünün masada olduğunu vurguladı.

Panama, Kolombiya ile kara sınırını kapatmayı değerlendiriyor
26 Ağustos 2023 - 5:00

Orta Amerika ülkesi Panama’nın ülkeye son aylarda giren sistemsiz göçmenlerin artması nedeniyle komşusu Kolombiya ile kara hududunu kapatmayı değerlendirdiği bildirildi.

Panama hükümetinden yapılan açıklamada, iki ülke sonunu birbirine bağlayan ve yırtıcı ormanlardan oluşan Darien Boşluğu’ndan geçen sistemsiz göçmenlerin sayısının süratle artığı belirtildi.

Uluslararası iş birliği düzeneklerinin yavaş çalışması ve Kolombiyalı yetkililerin de yetersiz tedbirlerine işaret edilen açıklamada, sistemsiz göç akışının önüne geçilmesi hedefiyle Kolombiya ile kara sonunun kapatılması mümkünlüğünün masada olduğu vurgulandı.

Panama Kamu Güvenliği Bakanı Juan Manuel Pino, bu yıl 307 bin kişinin ülkeye yasa dışı formda giriş yaptığına dikkati çekerek, “Düzensiz göçmen sayısı rekor seviyeye ulaştı, milletlerarası iş birliği arayışı içindeyiz. Birtakım STK’lerin dayanağına sahibiz lakin bu kâfi değil, ağır insan hareketliliği karşısında alınan tedbirler yetersiz kalıyor, günde 2 bin ila 3 bin kişi ülkemize giriş yapıyor.” sözünü kullandı.

Pino, hükümetin sistemsiz göçmenlere yardım maliyetinin 60 milyon doları aştığını belirterek, tek başlarına bunun üstesinden gelemeyeceklerini söyledi.

“Nehirlerde 60 tondan fazla çöp birikti”

Panama Ulusal Hudut Servisi Müdürü Jorge Gobea da sistemsiz göç akışının etrafa önemli ziyana yol açtığını vurgulayarak, “Göçün tesirleri son derece karmaşık, ırmaklarda 60 tondan fazla çöp birikti. Bu rotaları kullanan göçmenler gereksinimlerini rastgele yapıyor, bu da etrafa önemli ziyan veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Panama sonunu geçen göçmenlerin çoğunlukla Venezuelalı, Haitili, Ekvadorlu ve Çinli olduğu bilgisi paylaşıldı.

Panama hükümeti, ülkesine yasa dışı formda giren sistemsiz göçmenlerin Kolombiya’nın kuzeyinden geldiğini duyurmuş ve komşu ülke Kolombiya’yı yeteri kadar tedbir almamakla suçlamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), 14 Nisan’daki açıklamasında, Orta Amerika ülkesi Panama ve Güney Amerika ülkesi Kolombiya hududunda sistemsiz göçmenlerin rotası olan Darien Boşluğu’ndan bu yıl geçmeye çalışan sistemsiz göçmen sayısının 400 bine çıkabileceğini bildirmişti.

Darien Boşluğu

Orman, bataklık ve dağlarla kaplı bir doğal hayatı müdafaa bölgesi olan Darien Boşluğu, göçmenlerin geçişi için hayli tehlikeli bir güzergah.

Kuzey Amerika ile Güney Amerika’yı birbirine bağlayan Pan-Amerika kara yolunun kesildiği tek nokta olan açıklıktan fakat yaya olarak orman patikaları aracılığıyla geçilebiliyor.

Göçmenler, bataklığa saplanma ve yabanî hayvan saldırısı tehlikesi altında seyahat ediyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER