Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Resmen kavrulacağız! Eyyam-ı bahur sıcakları bugün başlıyor, bu saat aralığında dışarı çıkmayın

Günlerdir beklenen Eyyam-ı bahur sıcakları, bugün tesirini göstermeye başlıyor. İstanbul’da çarşamba sıcaklık 35, perşembe günü ise 39 dereceye kadar çıkacak. Sıcaklıkların 4 gün boyunca tesirli olacağı öngörülürken uzmanlar saat 10.00-16.00 ortasında güneşe çıkılmamasını tavsiye ediyor. Öte yandan yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı “eyyam-ı bahur”un orman yangını riskini arttıracağı da öngörülüyor.

Resmen kavrulacağız! Eyyam-ı bahur sıcakları bugün başlıyor, bu saat aralığında dışarı çıkmayın
02 Ağustos 2023 - 4:57

Eyyam-ı bahur sıcakları bugün ülke genelinde tesirli olacak biçimde başlıyor. Birçok kentte hava sıcaklığı 40 derecenin üzerine çıkacak. Vatandaşlardan 11.00 ile 16.00 saatleri ortasında güneş çarpmasına karşı önlemli olmaları istendi. Prof. Dr. Şermin Tağıl, Türkiye’de yarından itibaren tesirli olacak yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı “eyyam-ı bahur”un orman yangını riskini arttıracağını vurguladı.

8 DERECE BİRDEN ARTACAK

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Lideri ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek, Eyyam-ı bahur sıcaklıklarının Kuzey Afrika’dan Türkiye’ye geldiğini belirterek, bugünden itibaren sıcaklıkların kademeli olarak yükseleceğini aktardı. Yurdun batı kısmında görülmesi beklenen sıcaklıkların İstanbul’da da tesirli olacağını lisana getiren Tek, “İstanbul’da Eyyam-ı bahur sıcakları çarşamba günü başlayacak, perşembe günü ‘pik’ noktaya ulaşacak. İstanbul’da çarşamba sıcaklık 35, perşembe günü 39 dereceye kadar çıkacak. Bugünle perşembe ortasında yaklaşık 8 derecelik bir sıcaklık artışı olmasını bekliyoruz. Hafta sonuna hakikat sıcaklık kademeli olarak azalmaya başlıyor. Hafta sonu sıcaklık 35 derece civarında olacak. Toplamda 4 gün İstanbul’da sıcak hava dalgasının tesirli olmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

YAĞIŞ BEKLENMİYOR

Geçen ayın sonuna yanlışsız yaşanılan sıcak hava dalgasının bu sefer olmayacağına vurgu yapan Tek, bu sıcak hava dalgasının 4-5 derece daha düşük olacağını tabir etti. Tek, yaşanılan sıcaklık sonrası İstanbul’da yağmur beklenmediğini anlatarak, “Çünkü sıcaklıklar geçen sefer olduğu üzere çabucak azalmıyor. Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı’nda İstanbul’da en yüksek sıcaklığı 41,3 derece olarak kayıt altına almıştık. Çabucak sonraki gün sıcaklık 12 derece birden düşmüştü. Bu durum yağışa neden olmuştu. Lakin bu sefer bu türlü bir durum yok.” tabirlerini kullandı.

“10.00-16.00 ORTASI GÜNEŞE ÇIKMAYIN”

Vatandaşların bu periyotta sıcaklara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Tek, şunları kaydetti: “Vatandaşların saat 10.00 ila 16.00 ortasında güneş ışınlarına maruz kalmaması gerekiyor. Dışarıya çıkanların ise açık renkli elbiseleri tercih etmeleri değerli. Ayrıyeten bu sıcak günlerde su tüketimi çok olmalı, proteinli besinlerden kaçınılmalı. Sıcaklığın pik yapacağı saatlerde vücudu zorlayan işlerden kaçınmakta kıymetli.”

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN UYARI

Ankara Valiliği de vatandaşlara sıcak hava uyarısı yaptı: “Sıcak hava dalgası nedeniyle kronik rahatsızlığı olanların, yaşlıların ve çocukların, 1- 6 Ağustos 2023 tarihleri müddetince günün en sıcak saatleri olan 11.00 ile 16.00 ortasında dikkatli ve önlemli olmaları gerekmektedir.”

ORMAN YANGINI RİSKİ ARTIYOR

Bakırçay Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya Kısım Lideri Prof. Dr. Şermin Tağıl, Türkiye’de yarından itibaren tesirli olacak yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı “eyyam-ı bahur”un orman yangını riskini arttıracağını vurguladı.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER