Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

S&P/Yergin: Putin petrolü silah olarak kullanabilir

Enerji tarihçisi Daniel Yergin’e nazaran Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırımları sıklaştırmasıyla petrol piyasası şiddetli arz sıkıntıları …

S&P/Yergin: Putin petrolü silah olarak kullanabilir
02 Kasım 2022 - 21:45

Enerji tarihçisi Daniel Yergin’e nazaran Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yaptırımları sıklaştırmasıyla petrol piyasası şiddetli arz sıkıntıları yaşayabilir.

“Vladimir Putin doğalgazı bir silah olarak kullandı” diyen Yergin, “Petrolü silah olarak kullanabilir mi? Tedariki kısıtlamak ve fiyatların üst çıktığını görmek onun çıkarına olabilir. Petrol piyasasında panik yaratmak için çok fazla kesintiye gitmenize gerek yok” tabirlerini kullandı.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesi ve Batı’nın Moskova’ya yeni yaptırımlar getirmesinden bu yana petrol piyasası sıkılaşmıştı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise bu atağa Avrupa’ya doğalgaz akışını keserek karşılık vermişti.

Bununla birlikte Putin AB’nin Rus ham petrolünün deniz yoluyla ithalatını 5 Aralık’tan itibaren ve rafine edilmiş eserleri Şubat ayından itibaren yasaklama planını da eleştirdi. Rusya Devlet Lideri, Rus petrolünün fiyatlarını sınırlamaya yönelik G-7 teklifini destekleyen hiçbir ülkeye satış yapmayacağını söyledi.

Petrol fiyatları Mart ayında yükselen enflasyon ve merkez bankalarının global ekonomiyi yavaşlatmasıyla 14 yılın doruğundan gerilemişti. Yeniden de Brent vadeli kontratları bu yıl başına kıyasla hala yüzde 20 üzerinde 94 dolardan süreç görüyor.

S&P Küresel Lider Yardımcısı olan Yergin, “Petrol piyasasında 1970’lerden beri bir karmaşa yaşamamıştık. Bu günlerde bunu yaşayabiliriz. Uçurumun kenarında çok fazla ülke var” değerlendirmesinde bulundu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER