Futbol Haberler – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yunanistan’da Türk mezarlığına saldırı

Yunanistan’ın Gümülcine kenti yakınlarındaki Narlıköy’deki Türk mezarlığına taarruz düzenlendi. Türkiye’nin atağa reaksiyonu gecikmedi.

Yunanistan’da Türk mezarlığına saldırı
04 Eylül 2023 - 3:00

AA

Batı Trakya’da Gümülcine yakınlarında bulunan Narlıköy’deki Türk mezarlığına kimliği belirlenemeyen kişi ya da bireylerce yapılan atakta onlarca mezar taşına ziyan verildi.

Mezarlığı ziyaret edenlerin fark ettiği akınla ilgili mahallî makamlar bilgilendirildi.

Mezarlığı ziyaret eden Batı Trakya Türk Azınlığı Müşavere Heyeti Lideri İbrahim Şerif, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Gümülcine-Narlıköy’de soydaşlarımıza ilişkin mezarlıkta yirmi kadar mezar meçhul şahıslar tarafından tahrip edilmiştir. Polise intikal eden olayda failler bulunur, inşallah gerekli ceza verilir” sözlerini kullandı.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nce yayımlanan açıklamada da hatalıların bir an evvel yetkililer tarafından bulunup adalet önünde hesap vermeleri talep edildi.

Türkiye’den atağa tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Batı Trakya’da bulunan bir Türk mezarlığındaki mezar taşlarının kırılması hareketine yönelik soruya yazılı yanıt verdi.

Yaşananların şiddetle kınandığının altını çizen Bilgiç, kelam konusu menfur hadise hakkında Yunanistan Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Genel Sekreteri’nin soruşturma başlatıldığına ait açıklamasının not edildiğini belirtti.

Bilgiç, Yunan makamlarından faillerin bir an evvel yakalanarak yargı önüne çıkarılmalarının, hak ettikleri cezaya çarptırılmalarının ve olayın gerisinde yatan nedenlerin aydınlatılmasının beklendiğini vurgularken, “Narlıköy’de yaşayan soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, kederlerini paylaşıyoruz” tabirini kullandı.

Avrupa genelinde artmakta olan İslam aksiliği çerçevesinde Müslümanların mezarlıklarının maksat alınıyor olmasının ortak insani bedellerin savunulması için verilmesi gereken çabanın değerini ve aciliyetini ortaya koyduğunun altını çizen Bilgiç, “Komşumuz Yunanistan’ı bu istikamette gerekli önlemleri almaya, benzeri hareketlerin gelecekte yaşanmasını önlemeye ve Batı Trakya Türk Azınlığı’nın huzur ve güvenliğini temin etmeye çağırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR 2022 - FUTBOL HABERLER